První polovina dubna byla v Aši bohatá na kulturní akce všeho druhu. Patřila mezi ně také Terapie sdílením LIVE, která proběhla 10. dubna v ašské LaRitmě.

Jednalo se o dvě přednášky, přičemž první se konala již v dopoledních hodinách a byla určená 130 studentům ašského gymnázia a střední školy ve Studentské ulici. Večerní přednáška byla potom určena široké veřejnosti.

Projekt Terapie sdílením založila před několika lety Ester Geislerová a Josefina Bakošová, od roku 2021 vzdělávací a interaktivní přednášky o vlivu nových technologií na vztahy a komunikaci vede Ester Geislerová s párovým terapeutem Honzou Vojtkem. V současné době má Terapie sdílením úctyhodných 340 tisíc sledujících na Instagramu a 28 tisíc sledujících na Facebooku, což svědčí o tom, že formát oslovuje široké spektrum lidí.

„S nápadem přivézt Terapii sdílením do Aše přišla Eva Holečková, ředitelka Městského domu dětí a mládeže Sluníčko, protože má výcvik v rodinné terapii a osobně se zná s psychoterapeutem Janem Vojtkem, takže věděla, že tuto přednášku dělají. Přiznám se, že jsem k tomuto nápadu byl trochu skeptický, nevěděl jsem, jestli to Ašáci dovedou ocenit. Hluboce jsem se mýlil a Evě tímto děkuji za doporučení. Zvažujeme, že bychom příští rok udělali pokračování, Terapii sdílením RESET,“ říká ředitel Kulturního centra LaRitma Petr Všetečka, který byl mile překvapen velkým zájmem o přednášku a vyprodaným sálem.

Přednáška nejen že přináší a popularizuje zajímavé informace ze světa vztahové psychologie, ale zároveň je plná humoru a příkladů tzv. ze života. Z reálné online komunikace a z prostředí sociálních sítí je přináší Ester Geislerová, Honza Vojtko používá příklady ze své široké terapeutické praxe, neboť se podle nich člověk nejlépe poučí z chyb druhých a zároveň si z přednášky odnáší dojem, že své problémy neřeší jen on.

Sami aktéři vysvětlují motivaci ke vzniku Terapie sdílením LIVE takto: „Jsme sociální bytosti, a tak je naší přirozeností neustále vytvářet vztahy: partnerské, pracovní, kamarádské nebo rodinné. Do našich vztahů vstoupily mobilní telefony a messengery. Současné vztahy a komunikace tak prochází turbulencí, na kterou se učíme za pochodu reagovat. Jsme v tom všichni a chceme se o tom bavit a zkusit tomu porozumět.“ Po skončení samotné přednášky mají diváci vždy možnost pokládat své dotazy, často následuje dlouhá diskuze.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti