1. dubna 2024 udělila agentura Dobrý den certifikát o vytvoření nového českého rekordu Petře Blaženkové z Aše. Rekord nese přesný název Nejvíce namalovaných obrazů zaniklé vesnice.

Rekordní údaj byl do České databanky rekordů zaevidován již 28. března 2024 v Pelhřimově.  Certifikát dokládá, že: „Petra Blaženková z Aše namalovala od února 2023 do ledna 2024 47 obrazů dnes již zaniklé vesnice Újezd (německy Mähring), která byla roku 1953 srovnána se zemí a nacházela se 8 km od Aše. Všechny obrazy jsou namalovány podle zachovalých černobílých fotografií. Jedná se především o malby jednotlivých domů, hřbitova nebo návsi. Mimo čtyř obrazů malovaných olejovými barvami jsou všechny ostatní namalované akrylem.“

Paní Blaženková se tímto zápisem zařadila po bok několika dalších občanů Aše, kterým byl již v minulosti agenturou Dobrý den také rekord zdokumentovaný. Patří mezi ně například Ondřej Balšán se svou sbírkou setů stavebnice Lego Star Wars, Irena Benešová se svou největší turistickou magnetkou nebo ašské muzeum s nějvětší sbírou rukavic v České republice.

K zapsání rekordu Petry Blaženkové překvapivě došlo velmi spontánně: „Vše se seběhlo tak nějak náhodou. Při jedné rodinné sešlosti jsme probíraly s dcerou, že právě v muzeu probíhá zápis do České knihy rekordů skrze ašské rukavice. A někdo z rodiny poznamenal, že jsem také trhla rekord (smích), ať se nechám zapsat. Nasadili mi brouka do hlavy, tak jsem začala hledat informace, jak to celé probíhá,“ vysvětluje Petra Blaženková.

Od prvotního nápadu nebyla příliš dlouhá cesta k realizaci. „Radu a požehnání mi poskytl pan Tomáš Balšán. Následně jsem se spojila s paní komisařkou a zkusmo jsem se informovala, jestli je to vůbec možné. Obratem přišla odpověď, že vše s kolegy prozkoumají a zjistí, zdali už rekord nebyl zapsán. Během pár dní přišel email, že rekord je možný uskutečnit. Zhruba týden probíhala výměna konverzace, co vše se musí udělat a jakým způsobem, pokud se tedy rozhodnu rekord zapsat,“ říká malířka.

„Podmínky předání certifikátu byly následovné: buď vezmu všechny obrazy do Pelhřimova, vybavila se mi vzpomínka na slavný film s krematoriem (smích), kde následně proběhne zápis, nebo přijede komisař sem a vše zapíše v Aši. Nebo je ještě třetí možnost, že vše připravím já se svědkem a následně pošlu elektronickou cestou. Podotýkám, že se jedná i o finanční částku, kterou musíte za zápis poskytnout a za osobní zpracování je nejnižší cena. Rozhodla jsem se pro třetí variantu. Takže týden trvalo změřit, nafotit, popsat 47 obrazů a poslat vše emailem do agentury Dobrý den. Hrozně moc mi pomohl můj syn, nejenže celou dobu, co maluji, mi trpělivě, někdy i netrpělivě (smích), tiskne předlohy, ale vše, co se týče zápisu, mi pomohl zpracovat. Po odeslání a zaplacení za nějaký čas přišel certifikát o zápisu,“ popisuje nová ašská „rekordmanka“ potřebné formality, které byly vyřízeny zhruba během jednoho měsíce.

„Když jsem držela v ruce certifikát, byl to krásný pocit, musím říct, že to byla opravdu fuška, stihnout namalovat všechny obrazy za rok, ale maluji s láskou pro naši Aš a okolí. Jako zadostiučinění beru fakt ukázat, že my v Aši něco umíme a můžeme být hrdí, kolik nás tu je, co se snaží město reprezentovat, a já jsem toho součástí. Proto mé motto zní: Dokud udržím štětec, namaluji celou Aš. (smích) Hrozně mě hřeje u srdce velký zájem Ašáků a to, jak mi fandí v tom, co dělám. Bez toho by to ani nešlo. Takže všem moc děkuji,“ dodává paní Blaženková závěrem.

Foto: Archiv Petry Blaženkové

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti