Mnoho návštěvníků přilákala v sobotu 22. dubna Sokolovna v Krásné, kde se konal již 4. ročník celostátního srazu klubu RC modelářů AVZO TSČ ČR na Ašsku.

Krásenské dioráma

Místní hostitelský spolek s názvem AVZO – RC tanky Aš má v současné době 10 členů. Jeden z nich, Ondřej Balšán, nám prozradil několik dalších podrobností a zajímavostí o akci: „Sraz pořádáme pravidelně, pouze v období covidu se nekonal, ale už dříve se konal tady v sále Sokolovny. Letos jsme jej díky hezkému počasí uspořádali v rámci možností venku, ve velkém stanu. Je to hezčí, když můžeme využít zeleň a přírodní plochu, než když jsme ve vnitřních prostorách. V Sokolovně jde o třetí ročník, loni jsme pořádali podobnou akci v Aši v rámci oslav výročí osvobození v sadech Míru.“

Boleslav Mendoň a Ondřej Balšán, členové ašského klubu AVZO

Do krásenské Sokolovny se sjelo přibližně 30 modelářů z různých koutů republiky a vystaveno bylo zhruba 40 modelů bojové techniky, převážně zhotovených v měřítku 1:16. Největší vystavený model měl pro zajímavost měřítko 1:10. Ondřej Balšán dodává: „Sjíždí se nám sem všichni modeláři z republiky, můžu jmenovat účastníky z Brna, Opavy, z Krušnohoří, Hodonína… Jde o akci českého klubu RC modelářů, ale spolupracujeme také s modeláři z Německa, například z Hofu, dnes tu máme účastníky z Aue, převážně spolupracujeme s modeláři z bývalého východního Německa. Velmi dobrá spolupráce je s modelářským klubem právě z Aue, protože má na jedné zahradě postavené celé město. Vždy když pořádají nějakou akci, tak jedeme k nim, a když my pořádáme svou akci, oni se přijedou na oplátku podívat k nám.“

Návštěvníci mohli v Krásné obdivovat jak pevné modely, které se nehýbou a doplňují dioráma, tak i modely pohyblivé. Ve venkovním stanu za Sokolovnou vzniklo dioráma o rozměrech zhruba čtyři krát čtyři metry. Jednalo se především o modely tanků, jelikož se celá akce překrývala se 78. výročím osvobození Ašska americkou armádou. K zhlédnutí byla historická i současná technika, mezi nejznámější válečné modely patřily tanky Tiger, T-34 nebo Panther. Z novodobějších modelů šlo o tanky T-72 nebo Leopard, který momentálně využívá i česká armáda. Diváci si mohli vybrané rádiem řízené modely za asistence jejich tvůrců vyzkoušet ovládat, zájem byl veliký především ze strany dětí.

„Na akcích si mezi sebou popovídáme, co kdo potřebuje dodělat a podobně. Domlouváme se, kdo bude jaký model prodávat, kdo může komu co pomoci přepravit. Někteří modeláři tisknou na 3D tiskárnách určité doplňky a ostatní je od nich nakupují. Pokud chcete docílit toho, aby model měl nějakou autentičnost, tak ho musíte upravit. Uděláte mu například jinou kamufláž, stále hrajeme si s detaily…“, popisuje svůj koníček pan Balšán.

Podle informací dalšího z organizátorů Boleslava Mendoně přilákal krásenský sraz více „šestnáctinových“ modelářů, než podobná akce, která se konala v tentýž den na Žatecku.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti