Tři města, dvě na německé a jedno na české straně. Celkem čtyři dny, desítky filmů, nespočet zapojených národností a příběhů. Také pocit propojení a sounáležitosti. Umělecky hodnotné snímky, naléhavost sdělení, ale i pobavení. To vše přinesl Přeshraniční filmový festival Selb/Aš (na německé straně nazývaný tradičně také Internationale Grenzland-Filmtage), který se konal jako již 46. ročník v Selbu, Aši a Regensburgu ve dnech 13. až 16. dubna.
Ašané měli možnost od pátku 14. dubna do soboty 15. dubna zhlédnout v Kulturním centru LaRitma speciální výběr filmů v několika blocích. Organizátoři se do Aše snaží zařazovat vždy několik filmů české produkce. Festival odstartoval v pátek dopoledne blokem filmů určeným žákům a studentům ašských škol, v odpoledních hodinách proběhlo slavnostní zahájení festivalu za účasti ašského místostarosty Pavla Mataly, bývalého ašského místostarosty Pavla Klepáčka a selbského starosty Ulricha Pötzsche. Diváci mohli odpoledne sledovat blok krátkometrážních filmů, podvečerní program potom patřil celovečernímu debutu Adama Kolomana Rybanského s názvem Kdyby radši hořelo. Po projekci navázal na program koncert uznávané folkové kapely Nezmaři.
Sobotní program začal blokem netradičních filmů pro dětské diváky, následovalo podvečerní promítání několika krátkých filmů a zrestaurovaný klasický film Ucho režiséra Karla Kachyni z roku 1969. Hlavní večerní čas byl věnován speciálnímu bloku dokumentárních filmů s názvem Ukrajina, uváděné filmy byly z let 2021 a 2022, tedy velmi aktuální.
Některé filmy se každoročně shodují s hlavním programem v Selbu, jiné bývají naopak „ušité“ na míru přímo ašskému publiku. Festival přináší každoročně výběr skutečně kvalitních, zajímavých a aktuálních snímků, organizátoři si výběru dávají záležet. Jedná se často o filmy, které organizátory zaujaly na jiných filmových festivalech, případně různé absolventské filmy. Své filmy mohou na festival přihlásit jako soutěžní také sami jejich tvůrci, během festivalu je udělováno několik cen. V letošním roce zvítězil v kategorii východoevropských filmů snímek Human režiséra Khachatura Vasiliana, který měli možnost vidět diváci i v Aši. Vítězové si coby cenu odnáší tradiční designové porcelánové vázy od světově proslulého selbského výrobce Rosenthal.
Diváky v sále LaRitmy festivalem provázeli za tým selbských organizátorů Joachim Reuer, člen Spolku na podporu hranice překračující filmové kultury (Verein zur Förderung grenzüberschreitender Film- und Kinokultur) a Elisabeth Meier, která zajišťovala moderování festivalu a překlad jak mluveného slova, tak například dětských filmů.
Z budoucích plánů nám Elisabeth Meier prozradila chystanou výtvarnou soutěž pro žáky škol na obou stranách hranice s tématem Přátelství ve filmu. Každá zúčastněná škola má za úkol vybrat 5 obrázků svých žáků, které budou vystaveny v květnu na přeshraničním regionálním festivalu Bavorsko-české týdny přátelství. V Selbu i Aši proběhne hlasování veřejnosti, kterým bude vybrán nejlepší obrázek, výsledky soutěže budou vyhlášeny na Ašských slavnostech. Vítězný obrázek bude natištěn na trička, hrnečky nebo magnety.
Další forma spolupráce německých příznivců filmové kultury s českou stranou, která takříkajíc visí ve vzduchu, je možnost zrealizovat s ašským gymnáziem klipy nebo krátké filmy, které bychom mohli vidět na některém z dalších ročníků festivalu.