V úterý 21. března, symbolicky tedy na první jarní den, se na základní škole v Hlávkově ulici v Aši konala oblíbená předvelikonoční akce – hojně navštěvovaný jarmark.

Zaplněná tělocvična školy se na jedno odpoledne proměnila v lidové tržiště, kde samotní žáci z každé třídy prvního stupně prodávali své jarní výrobky, které si pro tuto příležitost postupně tvořili na hodinách výtvarné výchovy a pracovních činností. Svůj stánek měla na jarmarku i školní družina nebo jedna z osmých tříd z druhého stupně pod vedením paní učitelky Kovandové.

Že se jedná o oblíbenou akci bylo jasné okamžitě po vstupu do tělocvičny, ve které bylo živo jako v úlu. Návštěvníci všech věkových kategorií si prohlíželi vystavené výrobky, jejichž škála byla opravdu velmi pestrá. Od jarních věnců na dveře přes pestrobarevné velikonoční zajíčky až po dárkové taštičky na koledu. Na své si přišel skutečně každý milovník dekorací. Na závěr akce bylo zboží v podstatě vyprodáno, tak velký bývá každoročně o originální ozdobné výrobky zájem. Zajímavostí je, že vyrobené dekorace prodávají sami žáci, učí se tedy základy finanční gramotnosti přímo v praxi. Žáci si zažijí nejprve výrobu prodávaného zboží, poté následující akci spojenou s prodejem a nakonec společně se svou paní učitelkou tímto způsobem vydělané peníze investují. Většinou jsou získané finanční prostředky vynaloženy na školní výlety nebo jiné školní akce.

V současné době škola pravidelně každý rok střídá jarmark velikonoční a vánoční. Všem, kteří se do organizace této akce zapojují, patří velké poděkování. Bývá vždy velmi vydařená.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti