Třída Berušek z mateřské školy v Okružní ulici v Aši v březnu letošního roku pořádala týdenní projekt s názvem Chceme čistou Zemi. Několikadenní aktivity byly zaměřené na ekologii a ochranu životního prostředí.

Foto: Marta Petrášová

Děti se postupně seznamovaly s problematikou odpadů a jejich vlivu na životní prostředí nebo se systémem třídění odpadu. Učily se poznávat vlastnosti různých materiálů, rozpoznat sklo, papír a plast. S tím dále souviselo to, že se postupně naučily, do kontejneru jaké barvy v systému třídění odpadu daný materiál patří.

Vše probíhalo hravou formou, a tak děti ze třídy Berušek během projektového týdne například vybarvovaly kontejnery podle druhu odpadu a vyráběly z PET lahví chobotničky nebo květinky. Mezi další úkoly patřilo procvičování grafomotoriky pomocí smyček, které dětem připomínaly kouř z komína. Byly uspořádány závody družstev ve slalomu mezi skleněnými lahvemi a v převážení lahví na vozíčcích.

Foto: Marta Petrášová

Vítaným vyvrcholením projektového týdne byla návštěva firmy Ašské služby, s.r.o., která dětem předvedla své svozové vozy na směsný komunální odpad. Děti byly z tohoto zážitku opravdu nadšené a i ty, které zatím být popeláři nechtěly, začaly o tomto budoucím povolání velmi vážně uvažovat. Na památku si všichni domů odnesli plastové popelničky vybrané barvy s logem firmy. Poděkování za zdařilou exkurzi patří panu Miroslavu Kohoutovi, vedoucímu Svozu komunálního odpadu Ašských služeb.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti