Představení Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ mělo v Západočeském divadle v Chebu premiéru na podzim loňského roku, od té doby mělo několik repríz a získalo si srdce nejednoho diváka.

Dospívající mladík Adrian Mole

Jedná se o dramatizaci kultovní humorné knihy britské spisovatelky Sue Townsendové Tajný deník Adriana Molea, vydané roku 1982, s níž spisovatelka sklidila obrovský úspěch a deník se dočkal několika pokračování. Oblíbená niha byla přeložena do více než třiceti jazyků, vznikl podle ní televizní seriál i muzikál. Do české muzikálové podoby deník převedl herec a režisér Miroslav Hanuš, který představení s úspěchem uvedl na kladenském jevišti nebo na své domovské scéně v pražském Divadle v Dlouhé. V chebském divadle představení režíroval hostující režiséra Mikoláš Tyc.

Kniha je tvořena fiktivními zápisky třináctiletého chlapce, které na prknech divadla ožívají. Adrian se chce stát intelektuálem a chytlavou směsicí ještě dětské naivity a „dospěláckého“ sarkasmu komentuje veškeré dění kolem sebe. Žije na britském maloměstě, je nešťastně zamilovaný do své první lásky Pandory, zažívá rozchod rodičů, je obětí šikany spolužáka a jede na třídní výlet do Londýna. Zároveň komentuje společenské poměry v době úsporné politiky premiérky Margaret Thatcherové.

Adrian se svou láskou Pandorou

Trampoty britského teenagera chebské divadlo přináší jako poctu 80. létům v podobě retro muzikálové show. Zároveň je představení poctou hudební scéně této doby, samotnou scénu výtvarníka Karla Čapka rámuje několikametrový kazetový magnetofon a o živý hudební doprovod se stará pětičlenná chebská kapela The Moodies. V průběhu inscenace postupně zaznívají hity Roda Stewarta, Uriah Heep a dalších legend, ovšem s českými texty. O choreografii hudebních čísel se postarala Adéla Laštovková Svobodová. Dramaturgyní představení je Martina Pokorná, hudební aranžmá vytvořil Milan Potoček a kostýmy Aneta Grňáková,

V hlavní roli dospívajícího Adriana se divákům představuje nový člen chebského souboru Samuel Gonda, jehož rozcházející se rodiče ztvárnili David Beneš a Pavla Janiššová. Adrianovu lásku, spolužačku Pandoru, hraje Stephanie Van Vleet. Britské tradice zosobňuje jeho babička Radmila Urbanová, mezi další osobité postavy patří svérázný děda Bert (Pavel Marek) nebo excentrický soused a následně přítel Adrianovy matky Lucas (Petr Németh) se svou výstřední a emancipovanou manželkou v podání Vladimíry Vítové. Adrianovy spolužáky představují Pavel Richta, Jindřich Skopec a Vivien Machková.

Součástí představení jsou taneční scény

Představení Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾ má potenciál svým všudypřítomným britským humorem, plejádou podivných situací, silnou hudební linkou, zajímavými choreografiemi a velkou dávkou nostalgie a retra oslovit diváky napříč generacemi. Tragikomický děj přináší pobavení, zmiňovaná historická fakta a společenské dění zase nutí diváka vzpomínat na dobu dávno minulou, či mladší ročníky motivuje k tomu, aby pátraly ve své paměti, co vlastně o 80. letech ví, či neví.

Tajný deník Adriana Molea je možné v chebském divadle zhlédnout v letošní sezóně už jen 13. a 18. června od 10 hodin dopoledne, představení ale bude uváděno od podzimu i v sezóně následující. Určitě si jej nenechte ujít.

Foto: ZČD v Chebu

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti