„Jedna noc, jedno město, několik různých párů. Prvnímu je nabídnuto pět tisíc dolarů za sex v přímém rozhlasovém přenosu. Rocková hvězda odolává svodům fanynky. Tanečnice u tyče, která si pravidelně způsobuje pracovní úrazy, jde na kobereček k šéfovi. Manželka opouští muže, který se honí za kariérou v rádiu… Děje se rafinovaně prolínají a navazují na sebe, takže vzniká zábavný mnohovrstevnatý příběh. To vše v podání pouhých pěti herců!“ Těmito slovy uvádí představení Sex na vlnách (v originále Bedtime Stories) Západočeské divadlo v Chebu na své webové stránce. A jedná se vskutku o zdařilou charakteristiku této zábavné komedie.

Sex na vlnách, autor Západočeské divadlo v Chebu

Hra kanadského dramatika Norma Fostera je napsána pro divadlo netradiční povídkovou formou, v šesti epizodách navzájem různě propletených příběhů vystupují postavy buď přímo, nebo jsou zmiňovány jen mezi řečí, případně se jejich rozhovor spolu se zvuky aktu lásky nese z reproduktorů rádia. Pod režijním vedením uměleckého šéfa chebského divadla Zdeňka Bartoše rozehrávají chebští herci strhující, přestože tragikomický kabaret životních příběhů několika lidí, které navzájem spojují vztahy, jejich vrcholy i úskalí. Divák je vtažen do propletené sítě jednotlivých postav, kterou postupně rozplétá a zjišťuje jejich různé motivace a pohnutky k různým činům a chování. S každou mini epizodou postavy poznává a chápe víc a víc. Jednoznačnou předností této divadelní hry jsou vtipné jiskřivé dialogy, takže o smích během představení rozhodně nebývá nouze, a to mnohdy i mezi herci.

Sex na vlnách, autor Západočeské divadlo v Chebu

Po jedné únorové repríze v chebském Studiu D jsme se herce Petra Németha zeptali na několik otázek. Ve hře Sex na vlnách hraje Eddieho, rozhlasového moderátora, od kterého odchází jeho manželka.

Jak dlouho představení hrajete?

Sex na vlnách hrajeme od ledna roku 2018, což je v tuto chvíli již šestou sezónu a stále máme vyprodáno.

Jak probíhalo zkoušení? Užili jste si hodně legrace?
Zkoušení jsme si náramně užili. Byla to jízda plná nápadů a co se týče legrace, tak i na samotné generální zkoušce před premiérou jsme se neudrželi a párkrát se vzájemně smíchy odbourali.

Jak Vám sedí role moderátora?
Já jsem přesně ten typ člověka, který se moderování v reálném životě raději vyhýbá. Nicméně Eddie je taky takový moderátor amatér, který se snaží uspět, a proto taky vymyslí neobvyklé rádiové vysílání.

Hra je velmi vtipná. Stává se často, že se někdo z herců „odbourá“?
Ano. Když je extrémně dobře naladěné publikum, tak se nám občas stane, že se někdy strhneme a sami se odbouráme. Což je jen známka, že i po tolika letech nás to baví.

Mohl byste ašské diváky pozvat na představení Sex na vlnách v LaRitmě?
Určitě přijďte! LaRitma bude trochu jiný prostor, než když to máme na domácí scéně ve Studiu D. Tak se na to sami těšíme. A též se těšíme i na ašské diváky. Bude to jízda a myslím, že se určitě náramně pobavíte.

Sex na vlnách přivezou chebští herci ve čtvrtek 9. března 2023 v 19 hodin do Kulturního centra LaRitma v Aši, lístky jsou již v předprodeji v infocentru nebo na webové stránce LaRitmy. Určitě si tohle jedinečné představení nenechte ujít. Nebudete litovat.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti