V neděli 5. února 2023 po delší pauze zahájilo konečně provoz Lyžařské středisko v Aši, které momentálně může nabídnout vynikající podmínky pro sjezdové lyžování. Důvodem posunu spuštění provozu nebylo jen počasí, které bylo pro zimní sporty po většinu loňského prosince i během letošního ledna nepříznivé. Hlavním důvodem byla ale modernizace a prodloužení sjezdovky č. 1, realizována byla rovněž přestavba vleku.

Vedoucí provozu lyžařského areálu pan Jiří Frank k zmíněným novinkám uvádí: „Letos jsme uskutečnili již dlouho avizovaný projekt prodloužení sjezdovky číslo 1, s tím souvisela přestavba lyžařského vleku. Dostali jsme docela pozdě stavební povolení a veškeré další dokumenty, abychom mohli zahájit stavbu. I přes nepřízeň počasí se nám ale akce podařila dokončit, úspěšně proběhla kolaudace i všechny revize. V letošní zimě stála i střediska do 1500 m nad mořem, proto máme z umoudření počasí radost. Po dvou dnech provozu máme nyní pocit, že se projekt lidem zalíbil, množství návštěvníků nás příjemně překvapilo. První den jsme měli pár drobných poruch, teď už ale vlek funguje na sto procent.

Ašská sjezdovka č. 1, foto Marian Dobrovolný

Takzvaná „jednička“ je především dětská sjezdovka, stavební úpravy proto zjednodušily nástup a výstup dětem i snowboardistům, což byl také hlavní důvod modernizace. Děti do 6 let na novém vleku lyžují zdarma, malý vlek je rovněž bezplatný. Provozovatelé chtějí tímto motivovat rodiče nejmenších dětí, v areálu funguje i lyžařská školička.

Týden jarních prázdnin začal krásným slunečným počasím s teplotami hlouběji pod bodem mrazu, provozovatelé přes noc tedy mohou pokračovat v zasněžování sjezdovky. Celodenní provoz se opět setkává s velkým zájmem návštěvníků, vleky jsou vytížené tak, že se na nich místy tvoří fronty. Došlo také ke zprovoznění online kamer, kde si zájemci o lyžování mohou ověřit aktuální počasí a vytíženost sjezdovky. Sjezdovka č. 3 se v této sezóně s ohledem na ekonomické důvody již zřejmě zasněžit nepodaří.

Půjčovna lyžařského vybavení ve sportovním areálu na Háji je rovněž velmi vytížená, přesto je lyžařského vybavení na sjezdové i běžecké lyžování dostatek. „V neděli byl hrozný frmol až do večera, ve třech jsme to pomalu nestíhali. Dnes už ve dvou zvládáme, každého vybavíme velice rychle. Lidé mě až překvapují, mnoho jich jde na lyže vůbec poprvé.“ doplňuje zaměstnanec půjčovny Karel Pučelík.  

Pokud počasí dovolí, plánují provozovatelé střediska po jarních prázdninách pokračování celodenního provozu, dva následující týdny budou na Háji probíhat lyžařské výcviky ašských škol. Lyžařský výcvik v Aši rovněž plánuje i základní škola z Hazlova. Od úterý 14. února je v plánu celodenní provoz od 9 do 20 h, v týdnu od 20. února potom dopolední a večerní lyžování. Samozřejmě je sjezdovka i během školních lyžařských výcviků dostupná i široké veřejnosti. Aktuální informace najdou zájemci o lyžování na webové adrese https://strediskoas.estranky.cz/.

Provozovatelé v areálu na vrchu Háj průměrně prodají 12 000 lístků za jednu zimní sezonu, návštěvníky jsou většinou lyžaři z oblasti Ašska a Chebska, spíše výjimečně dorazí i z Mariánských Lázní nebo Sokolova.

Na Ašsku najdou příznivci zimních sportů rovněž udržované stopy pro běžecké lyžování, a to jak přímo v okolí areálu na Háji, tak například v Krásné na okruhu inline dráhy nebo směrem na Loupežník.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti