V neděli 12. března zahrál pražský profesionální soubor CziDivadlo v kulturním centru LaRitma své přestavení pro děti od 3 do 11 let s názvem O princezně, Luciášovi a makových buchtách. Jde o divadelní soubor Hany Czivišové, založený v roce 2016, do jehož repertoáru patří především klasické pohádky. Zajímavostí je, že jde o projekt autorský a nezávislý. Představení O princezně, Luciášovi a makových buchtách, které mělo již více než 300 repríz, režírovala Samiha Maleh a vystupují v něm pouze dva herci – Hana Czivišová v roli princezny/Belzebuba a Bronislav Kotiš v roli čerta Luciáše.

foto: CziDivadlo

Před téměř do posledního místečka vyprodaným divadelním sálem LaRitmy herci sehráli zhruba hodinovou romantickou pohádku, jejímž hlavním poselstvím bylo to, že láska hory (nebo v tomto případě spíš peklo) přenáší. Čert Luciáš a princezna Albertina se do sebe zamilovali, překonali společně různé nástrahy života v pekle, aby se Luciáš dobrovolně stal člověkem pomocí jednoduchého triku, před kterým ho varoval sám vládce pekel Belzebub – pomocí makové buchty.

foto: CziDivadlo

Příjemným oživením představení bylo i několik veselých písniček v podání obou herců, jednoduchá scéna s výraznými kulisami rovněž diváky zaujala na první pohled. Velmi přirozené a spontánní byly reakce princezny Hany Czivišové na různé asociace a mnohdy úsměvné „hlášky“ z dětského publika, interakce mezi herečkou a dětmi patřila k nejlepším momentům představení. Přítomným dětem se podle reakcí pohádka většinou líbila, přesto ale svou formou a délkou nebylo představení nejvhodnější pro úplně nejmenší diváčky, kterých v průběhu několik s rodiči odešlo.

Víkendová představení pro rodiče s dětmi jsou výborný nápad a Ašáci jistě uvítají, pokud bude LaRitma tímto směrem pokračovat i nadále. Program na příštích několik týdnů to naznačuje. Následovat bude 7. dubna dětské představení Bambulíkovo kouzelné Velikonoce, na začátek května potom LaRitma připravuje pohádku O Sněhurce a sedmi trpaslících.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti