Zaplněné atrium muzea, velmi příjemná podvečerní atmosféra – i tak by se dal jednoduše charakterizovat slavnostní začátek výstavy obrazů a nástěnných hodin Dany Gubalové, ašské rodačky.

Vernisáž proběhla v pátek 3. března 2023 v prostorách muzea na Mikulášském vrchu, kde si můžete úžasné umělecké kousky až do 30. dubna 2023 prohlédnout, nebo si některý rovnou odnést domů, protože výstava je prodejní. Na místě na vás dýchne veselá, ale i nostalgická a přemýšlivá atmosféra, kterou paní Gubalová vkládá do svých obrazů. Jde nejčastěji o mandaly, květinové a přírodní motivy nebo abstraktní umění. Slavnostní zahájení hudebně podbarvila Saša Benešová, vedoucí pěveckého sboru Chorus Egrensis, která svým zpěvem a hrou na klavír vernisáž vhodně doplnila.

Dana Gubalová nám na místě poskytla krátký rozhovor.

Jak dlouho se malování věnujete?

Malování a tvoření se věnuji 3 roky.

V dětství nebo v mládí jste podobné zájmy neměla?

Ne, vůbec. Ve škole jsme se učili malovat vodovkami a to mě absolutně nebralo. Takže jsem začala ve svých 50 letech.

Jak jste se tedy k malování dostala?

Byla doba corony. Neříkám, že by člověk neměl co dělat. Ale můj přítel koupil své dceři kufřík na malování a mě nějak napadlo podívat se na You Tube, co tam o malování najdu, jak ho kdo učí. Objevila jsem metodu akryl pouring a ta mě pohltila. Když říkám pohltila, tak pohltila. (smích) Ve tři, ve čtyři ráno jsem vstávala a šla lít barvy. Byla jsem najednou v úplně jiném světě, úžasné. Všechna videa byla v cizí řeči, tak jsem si je musela přeložit, strávila jsem hodiny a hodiny jejich studováním. Akryl pouring mě držel asi tři měsíce, bylo to jako Amorův šíp. Pak jsem objevila jiný styl, nadchlo mě něco jiného. Pořád jdu dál, postupuju a stále nejsem na konci, objevuju nové věci.

Co Vás na malování baví?

Baví mě to, že nikdy nevím, jak to vlastně dopadne a jestli se to povede. Jsou i takové obrazy, které namaluju, vystavím si je ve svém kosmetickém salonu, kde mám prostory, ve kterých můžu své obrazy vystavit. Mám tam téměř všechny, je to taková moje soukromá galerie. Promlouvají na mě, já je sleduju a kolikrát mě napadne, že by to ještě něco chtělo a vrátím se k nim.

Na svých obrazech máte pestrou směs motivů. Které z nich vás nejvíce oslovují?

Nemůžu vůbec říct, co mě bere nejvíc. Ráda jsem se věnovala delší dobu strukturovaným 3D mandalám, tato technika mě také velmi oslovila, protože je něčím úžasná. Přijde mi stálá, trvanlivá, taková nadčasová. Tímto stylem jsem si dokonce doma udělala omítky, to se neokouká.

Jakou máte nejraději barvu?

Asi zelenou a tyrkysovou, já jsem Ryba. Ale barvy všeobecně mám hrozně ráda, takže použiju i červenou, oranžovou, jakoukoliv zkrátka. Nemám moc ráda černou a tmavé barvy.

Na výstavě je možno si prohlédnout a zakoupit i výrobky přítele paní Gubalové, Pavla Kudláčka, který pochází z Mariánských Lázních. Tvoří dřevěné dekorace ze staletých prken a trámů.

O zakoupení obrazů paní Gubalové byl velký zájem již v době zahájení výstavy, proto neváhejte a vypravte se na ně podívat na vlastní oči. Rozhodně stojí za zhlédnutí. Po skončení výstavy je možné obrazy vidět v kosmetickém salonu autorky na Hlavní ulici v Aši, vedle České spořitelny.

Publikováno v Listech Ašska 15.3.2023

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti