V sobotu 27. května byly v ašském nově zrekonstruovaném parku Historie slavnostně zahájeny Bavorsko-české týdny přátelství. Od půl desáté do půlnoci si mohli návštěvníci vychutnávat působivou světelnou show.

O den dříve proběhla podobná umělecká instalace u našich bavorských sousedů, v selbském parku u rybníka Grafenmühlweiher. Autorkou iluminovaných uměleckých děl je německá výtvarnice Birgit Hadlich.

Historický ašský kamenný most symbolizoval tento večer „Bránu přátelství”, na obě jeho strany byly promítány dechberoucí, téměř mystické animace. Šlo o symbolický akt vzájemného znovu propojení, přátelství a porozumění obyvatel bavorské i české strany hranice. Ašský kamenný most se pro tento večer stal jakýmsi „hraničním přechodem“ mezi dvěma různými, a přesto tolik podobnými, světy.

Pestrými barvami osvětlené byly tento květnový večer rovněž základy vyhořelého evangelického kostela, opěrná zeď na tzv. Příkopech, památník Martina Luthera i přilehlé vzrostlé stromy v parku. V místech bývalého kostela byla nainstalována půlkruhová obrazovka, na které světelná show divákům nabídla i konkrétní pohled do důležitých momentů historie obou spřátelených měst.

Zážitek z celého promítání byl vskutku emotivní, magická atmosféra nenechala tento večer nikoho z přihlížejících chladným. Známá místa každodennosti Aše získala nový a netradiční háv. Na sociální sítích se lidé k této akci vyjádřili ve smyslu, že by bylo skvělé ji někdy v budoucnu zopakovat. Nechme se tedy překvapit, určitě by to opět stálo za to.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti