Příkopy plné života, proudící davy lidí, pestrý sortiment prodávaných výrobků i živé vystoupení moravské cimbálovky. To vše nabídly návštěvníkům v sobotu 13. května oblíbené Ašské trhy.

20230513_120824

Obrázek 1 z 18

Akce se tentokrát konala v prostorách nedávno zrekonstruovaného parku Historie, prodejní stánky se táhly od nově vytvořeného náměstíčka s vodotrysky u Slovanské ulice kolem kamenného mostu až k prostorám na úrovni tenisových kurtů. Zajímavému prostoru parku toto „zmrtvýchvstání“ velmi slušelo, jde o nevšední oživení, které většina místních vítá s nadšením.

Nabídka prodávaného sortimentu byla opravdu široká, k zakoupení byly lokální potraviny a nápoje, hračky nebo dekorace. Samozřejmostí byla rovněž lákavá nabídka občerstvení. Jelikož se tentokrát jednalo o trhy, které byly spojené s již tradiční akcí LaRitmy Ašské sklepy, bylo na místě kromě sortimentu prodejců z Ašska zastoupeno také několik prodejních stánků vinařů z různých oblastí Moravy i Čech.

Hudební program byl rovněž pestrý, přímo na trzích v parku Historie a na pódiu v kulturním centru LaRitma vystoupila cimbálová muzika Stupava z Moravského Slovácka, konkrétně z Dolních Bojanovic. Návštěvníci si mohli dále poslechnout repertoár ženského pěveckého sboru Carmina z Přeštic a dudáckého souboru Schumák z ašské základní umělecké školy pod vedením pana učitele Milana Jelínka.

Trhy jako obvykle doplňoval tvořivý koutek pro děti s různými výtvarnými aktivitami, historický flašinetář nebo oblíbené postavy na chůdách. Všechny návštěvníky nadchlo několik otevřených a nasvícených sklepů původních domů, které bylo možné si v rámci této akce prohlédnout.

V případě Ašských trhů nejde jen o klasické prodejní trhy, ale o akci s určitým přesahem, kterou (nebo spíše které) na Ašsku tolik potřebujeme. Nově obnovená tradice trhů vytváří prostor pro setkávání lidí v samotném centru města a přináší do něj pestrý kulturní program. Trhy zkrátka vracejí do ulic našeho města život.

Tomáše Rudolfa, ašského podnikatele, zastupitele, organizátora Ašských trhů a člověka, který je „přivedl na svět“ už od prvotní myšlenky, jsem pro Listy Ašska vyzpovídala bezprostředně po jejich prvním letošním konání.

Jaká je historie Ašských trhů a co Vás přivedlo k nápadu vytvořit tuto dnes již tradici?

Nápad pořádat Ašské trhy vznikl na konci roku 2021, kdy jsem také oslovil pana starostu Blažka. Vzhledem ke špatným zkušenostem města s trhy v minulých letech, nebyla jednání o plánovaném konceptu této akce úplně jednoduchá, ale zpětně musím říct, že se povedlo vyjednat vše co bylo potřeba a že bývalé vedení radnice vycházelo všem nápadům maximálně vstříc.

Myšlenka trhů měla dva základní pilíře. Prvním je podpora místních šikovných podnikatelů, výrobců a řemeslníků, kteří třeba nemají svou vlastní provozovnu, potřebují o sobě dát vědět a jeden vedle druhého ukázat, že máme v Aši spoustu šikovných lidí. Druhým pilířem je alespoň na jeden den v měsíci dodat Ašákům pocit, že střed města patří jen a pouze jim a ne nepřizpůsobivým. Že si společně můžeme vytvořit místo, kde nám je dobře, kde se dobře najíme, napijeme, nakoupíme od místních prodejců a ještě se dobře pobavíme u doplňkových programů, které pro děti i dospělé na každé trhy vymýšlíme.

Jaký bude harmonogram Ašských trhů v letošním roce?

V uplynulém roce jsme nastavili pravidlo konání trhů každou třetí sobotu v měsíci. V letošním roce to pravidlem nebude a budeme se s termíny přizpůsobovat tak, abychom se nekřížili s jinou akcí ve městě. Nicméně až do září budou trhy vždy 1x do měsíce.

Kdo se trhů může zúčastnit jako prodejce a za jakých podmínek?

Naprostou prioritu pro mě mají prodejci, výrobci, umělci, podnikatelé a řemeslníci z Aše a nejbližšího okolí. Pro zatraktivnění trhů a rozšíření nabídky však oslovuji i přespolní. Vzhledem k tomu, že trhy mají být vnímány jako přívětivé prostředí vytvářené městem pro podnikatele, neplatí prodejci vůbec nic za zábor místa, pronájem stánku ani za doplňkový program.

Jaký je podle Vás největší přínos pravidelného konání této akce a splňují trhy Vaše očekávání, s kterými jste do jejich organizace vstupoval?

Největším přínosem pravidelného konání Ašských trhů je vznik tradice, kterou jako město nutně potřebujeme. Myslím si, že je také důležité, aby se lidé napříč generacemi v dnešní složité době měli na co těšit. Tvrdě pracuji na tom, aby tomu tak na všech trzích bylo.

S pořádáním podobné akce jsem na počátku Ašských trhů neměl absolutně žádné zkušenosti a musím říct, že mě stojí obrovské množství energie. Když je pak ale i poslední prodejce na svém místě, tržiště je postavené, program běží a začínají proudit davy lidí, rozhostí se ve mně pocit radosti a smysluplnosti tohoto počínání.

Trhy naplňují má očekávání o potkávání a radosti lidí. Pokud se mi povede najít způsob, jak přesvědčit větší množství lidí utrácet své peníze na trzích a ne v obchodních domech, budou má očekávání přeplněna.

Jaká bývá návštěvnost této akce? Líbí se návštěvníkům více prostor parku Historie, nebo Poštovní náměstí?

Troufám si tvrdit, že Ašské trhy jsou stabilně hojně navštěvovanou akcí. Rekord máme cca tři tisíce návštěvníků. Návštěvnost ovlivňuje mnoho faktorů, počasí, čas dovolených, konkurenční akce a podobně.

Mně jako pořadateli i návštěvníkům se jednoznačně více zamlouvá prostředí parku Historie. Toto místo má neskutečnou atmosféru, na kterou můžeme být hrdí. V letních měsících navíc park poskytuje příjemný chládek. Trhy povětšinou probíhají v rozmezí desáté hodiny ranní a šestnácté odpolední. Dlažba Poštovního náměstí dokáže přes letní den naakumulovat neskutečné množství tepla, a to dost ovlivňuje celkový pocit návštěvníků i prodejců a také dobu, po kterou jsou ochotni se na trzích zdržet. Ono sednout si v parný červencový den do stínu vzrostlých stromů s půllitrem lokálního piva a domácí tlačenkou, to je k nezaplacení…

Děkuji Vám za rozhovor a přeji Ašským trhům mnoho úspěchů do budoucna.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti