Nedělní odpoledne, 22. ledna, mráz, led. Den plný nové sněhové nadílky, která už několikátý den padala z nebe. Mnohým dětem i jejich rodičům jej ale kromě sněhu prozářilo i představení Západočeského divadla v Chebu s názvem Bylo nebylo za devatero horami. Před téměř do posledního místečka vyprodaným hledištěm hlavního pódia rozjeli chebští herci netradiční, moderní, vtipnou a efektní show.

Přestavení Bylo nebylo za devatero horami, autor Západočeské divadlo v Chebu


Divadelní hru Bylo nebylo za devatero horami napsal přímo pro chebské divadlo dramatik Patrik Boušek, premiéra proběhla 11. prosince 2022. Inscenace vznikla na motivy pohádek Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena. Konkrétně jde o nevšední dramatizaci pěti méně známých pohádek. V představení postupně projdeme pohádkami O kocouru, kohoutu a kose, O spravedlivém Bohumilovi, Jirka s kozou, Osud a poslední pohádkou jsou Jezinky. Chebské představení režírovala mladá režisérka a dramaturgyně Hana Marvanová.


Inscenace trvá 75 minut, které ale utečou jako nic, po celou dobu se coby divák budete neskutečně bavit. Bylo nebylo je totiž představení velmi nápadité a zábavné. Jednotlivé pohádky se před vašimi zraky střídají zrychlenou klipovitou formou, příznačnou pro dnešní zrovna tak zrychlenou dobu. Každá z pohádek obsahuje i mnoho konkrétních současných prvků, ať už se jedná o princeznu jezdící v converskách na skateboardu nebo různé jazykové vtípky. To opět působí nejen na dětského diváka jako oživení a do „zkostnatělých“, původně tradičních pohádek vnáší ducha současnosti. Je nutno vyzdvihnout i krásnou nápaditou scénu a kostýmy nebo použití moderních technologií v průběhu představení. Inscenaci vhodně oživují taneční čísla a písně za doprovodu živé kapely pod vedením Jiřího Švece. Vizuálně i hudebně jde o krásný zážitek, který diváka okamžitě vtáhne a už nepustí. Umně se kombinují a rychle střídají prvky činohry, muzikálu i pohybového divadla, přičemž celkový dojem z této kombinace všech tak různých činností je prostě úžasný. Skvělý výkon herců byl na závěr oceněn dlouhým potleskem, u některých diváků dokonce vestoje.

Přestavení Bylo nebylo za devatero horami, autor Západočeské divadlo v Chebu


Bezprostředně na představení Bylo nebylo za devatero horami navazuje také tvořivá dílna pro dětské diváky, kde si děti pod vedením divadelního lektora Petra Bařiny pro sebe namalovaly to nejdůležitější z každé pohádky. Dílny pro děti probíhají v nejvyšším patře hlavní budovy divadla, kde byl pro tyto účely vytvořen příjemný koutek s různými výtvarnými potřebami. V prostoru nově nazývaném Hvězdárna mohou děti divadlo zažít a zpracovat ještě trochu jinak, popovídat si s jedním z herců nebo se společně s ním vyfotit na památku. Je to pro ně příjemný nevšední zážitek. Od Petra Bařiny jsem se dozvěděli i několik zajímavostí: „Představení nás moc baví, už i zkoušení nás hodně bavilo.“ A na inscenaci je to skutečně velmi vidět. „Samotné zkoušení probíhá obvykle jen tři až čtyři týdny. Scénáře se popravdě moc nedržíme, scénář je taková kostra.“ dodává Petr Bařina.


Představení je sice určené dětem zhruba od pěti let, garantuji vám ale, že si jej rozhodně užijete i coby dospělí. A možná dokonce několikrát, já se na něj určitě chystám znovu. Bylo nebylo v podání chebského divadla totiž mnohonásobně předčilo má očekávání.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti