Precizní modely hasičských aut, letadel, lodí, tanků a další bojové techniky jsou až do 26. února k vidění v ašském muzeu na „Zámečku“ v Mikulášské ulici. Na výstavě můžete obdivovat zručnost a řemeslný um Jaroslava Bednarského, Bohuslava Karbana a členů spolku AVZO Aš – Boleslava Mendoně, Boleslava Mendoně mladšího, Ondřeje Balšána a Jana Presla, kteří vystavují RC modely.

Zleva: Tomáš Balšán, Boleslav Mendoň, Bohuslav Karban a Jaroslav Bednarský

Jedná se o vůbec první společnou výstavu ašských modelářů, kterou v loňském roce inicioval Jaroslav Bednarský a Muzeum Aš mu při realizaci nabídlo pomocnou ruku.

Vernisáž výstavy proběhla ve čtvrtek 12. ledna 2023, kdy se v atriu muzea sešel velký počet zájemců o modelářství. Kurátorka muzea Mgr. Jana Kočišová vernisáž nejprve krátce uvedla, poté se přítomní vydali už k samotným modelům, které zaplnily výstavní prostory v přízemí „Zámečku“. Vystavovatelé osobně po celou dobu trpělivě zodpovídali všetečné dotazy návštěvníků a poutavě vyprávěli o svém oblíbeném koníčku. Ondřeje Balšána zastoupil na vernisáži jeho tatínek. Byl to velmi příjemný podvečer, který si užili děti i dospělí.

K vidění jsou na výstavě papírové a plastikové modely, ale i unikátní modely historických plachetnic v lahvích nebo jiných skleněných předmětech, jejichž autorem je Bohuslav Karban. Některé jeho modely se pyšní celou řadou českých i mezinárodních ocenění, na výstavě je možné si prohlédnout třeba model Thomas W. Lawson, ocelového sedmistěžňového škuneru postaveného v roce 1902, za který získal jeho autor zlatou medaili na mistrovství ČR v roce 2016. Dalším skvostem je model s názvem La Recouvrance, vypracovaný v laboratorní baňce. Jde o repliku škuneru, která byla dvakrát oceněna bronzovou medailí dokonce na mistrovství světa, a to v letech 2006 a 2008. Zatímco ostatní vystavovatelé mají v muzeu vystaveny modely různé bojové techniky, pan Karban nemá ani jeden z modelů válečný.

Redakce Zpráv Ašsko.eu položila Jaroslavu Bednarskému a Boleslavu Mendoňovi několik otázek.

Jaroslav Bednarský ukazuje pohyblivé části papírového modelu hasičského vozu

Jak dlouho se modelářství věnujete?

Jaroslav Bednarský: „Od té doby, co mám zdravotní problémy se srdcem, 4 roky. Jsem v důchodu, tak jsem začal dělat tohle. Když jsem byla malý, lepil jsem „abíčka“. Titanik je vyložně z ábíčka, dělám papírové a plastikové modely. Ve Sluníčku mám modelářský kroužek, zatím tam chodí 5 dětí a rád přivítám další zájemce.“

Boleslav Mendoň z AVZO

Boleslav Mendoň: „Modelařině jako takové se věnuju v podstatě celý život. Modely z „ábíčka“, plastikové modely. Postupem času modely rostly, stejně jako já, takže teď už jsem na měřítku 1:16 a to jsem se rozhodl zachovat. Není to moc veliké, ještě jakž takž skladné, ale vyniknou už veškeré detaily daného modelu. Všechny moje modely jsou ovladatelné, mají i zvukové efekty. motory, řídící jednotky. Jsem členem spolku AVZO, RC tanky Aš. V Aši jsme jako RC modeláři dlouho, ale klub se rozjíždí až poslední dobou. Většinou je to zájem tak od dvaceti let výš. Ale jsem dost raritní, když přijedeme na sraz po republice, tak se říká, že modeláři jsou staří pardálové. Mimochodem, rádi uvítáme nové posily.“

Představíte nám trochu i své modely?

B.M.: „Taková rarita je tento polopásový transportér, jediný model v České republice. Modely dělám přesně podle originálních strojů, shání se dost těžko. Dá se koupit buď základní stavebnice RC modelů, nebo se dá dokonce koupit hotový RC model. Člověk ale musí hodně vymýšlet sám. „

Kolik to zabere času a jak je to finančně náročný koníček?

B.M.: „Uvedu příklad. Malý tank ze statické stavebnice – dva malé pásy zaberou třeba osm hodin. Stavebnice může stát tři tisíce, ale jsou i lidi, kteří jsou schopní do toho dát i padesát. Ale já jsem takový, že detaily na modelech si udělám sám, třeba z plechovky od Red Bullu, takže tisíce ušetřím. Stojí mě to hlavně čas.“

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti