V pátek 22. března hostilo kulturní centrum LaRitma divadelní představení MINDGAME – Líbezné vyhlídky, které českému publiku přináší produkční společnost StageArtCz ve spolupráci s Divadlem Bolka Polívky v Brně.

MINDGAME je divadelní prvotinou známého britského spisovatele a scénáristy Anthonyho Horowitze, který se proslavil jako autor scénáře k seriálům Hercule Poirot, Vraždy v Midsomeru nebo Foylova válka. Světovou premiéru měla hra před britským publikem v roce 1999 a od té doby sklízí mezinárodní úspěch. Českou premiéru měla inscenace v roce 2018.

V duchu podtitulu hry „Zapomenete dýchat!“ se nese celý děj dramatu z prostředí psychiatrické léčebny pro sériové vrahy, která má název Líbezné vyhlídky. Divákovi se před očima odehrává strhující podívaná plná mnoha zvratů a vypjatých momentů, na jejímž konci čeká nečekané vyústění. Zároveň se publikum velmi baví díky skvělému, místy až černému humoru, který se nese celým představením.

Základem hry je skvělý scénář, přinášející kromě napětí také řadu tragikomických situací a dvojsmyslných dialogů. MINDGAME dále neustále nutí diváka uvažovat, jak co vlastně je, a umí ho překvapit. Také poskytuje prostor k zamyšlení ohledně témat jako manipulace, pravda, mezní situace nebo pud sebezáchovy.

Drama režíroval Petr Halberstadt, o dramaturgii se postaral Jan Krupa a o scénu Jaroslav Milfajt. Kostýmy a pohybová spolupráce byly pod taktovkou Hany Halberstadt a hudbu vytvořil Jan Matásek. Ve hře pro tři herce se představili Miroslav Etzler jako doktor Farquhar, ředitel léčebny, Petr Halberstadt jako spisovatel Styler a v roli sestry Paisleyové potom Pavla Vitázková.

V anglickém Suffolku se nachází bývalé hrabství z 19. století s malebným jménem Líbezné vyhlídky. Tento název nyní nese i psychiatrická léčebna, jejíž pacienti jsou samí sérioví vrazi ve výkonu trestu, mnohdy se sklony ke kanibalismu.

Spisovatel Mark Styler sem přijíždí s úmyslem setkat se s jedním z nich, brutálním vrahem Eastermannem, a získat tak podklady pro svou další knihu. Nejprve musí ale získat souhlas podivínského doktora Farquhara, který je proti. Velice brzy po příjezdu si ale uvědomí, že zde něco nehraje. Jeho obavy a otázky postupně narůstají, až na ně pomalu začne dostávat znepokojivé odpovědi. Vůbec není jisté, kdo je zde vlastně blázen a kdo duševně zdravý, kdo agresor a kdo oběť.

První dějství je velmi konverzační a humorné, postupně ale začíná tzv. přituhovat a druhé dějství diváky překvapuje tím, že je velmi akční a plné zvratů. Divák celou dobu tuší, že něco (a není toho málo) nehraje, až do závěrečného překvapivého rozuzlení je to ale pouhý řetězec neustále se měnících domněnek.

Během konverzace doktora Farquhara se spisovatelem Stylerem jsou přímo zmiňováni slavní psychiatři a obecně známí sériový vrazi nebo je odkazováno ke kultovním snímkům žánru jako Psycho, Mlčení jehňátek nebo Prokletý ostrov.

Obecně byly výkony všech tří herců v MINDGAME výborné, Pavla Vitázková má ale vzhledem k charakteru své role mnohem méně prostoru než dva hlavní protagonisté. Miroslav Etzler a Petr Halberstadt rozehrávají v thrilleru znamenitý herecký koncert, takřka během několika vteřin se mnohdy charakter jejich postav otáčí téměř o 180 stupňů. V představení byly vzhledem k jeho charakteru thrilleru náročné některé tzv. krvavé scény, jejich ztvárnění se ale aktérům podařilo bez patosu na výbornou.

Při závěrečné „děkovačce“ herec Miroslav Etzler početnému publiku poděkoval za to, jak bylo úžasné. Přiznal, že jel do Aše, kde vystupoval úplně poprvé, s poněkud rozporuplnými pocity a byl vřelým přijetím mile překvapen. Diváci výkony herců ocenili, stejně jako třeba v brněnském divadle Bolka Polívky, aplausem ve stoje.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti