V sobotu 10. února proběhla v ašské LaRitmě akce s názvem Slam poetry exhibice, kterou přiléhavě vystihuje slogan české slamové scény POEZIE vs. SHOW. Jednalo se o soutěžní klání autorských textů, které publiku představují jejich autoři přímo na pódiu, důležitou roli hraje komunikace s diváky, mimika, výraz, intonace, ale i pohyb, rytmus nebo improvizace. Záleží tedy nejen na sdělení, ale také na způsobu jeho předání divákům. Žánr slam poetry má své kořeny v polovině 80. let v USA, stojí v podstatě na pomezí poezie a divadla a je rozšířený po celém světě.

V Aši se tentokrát sešly špičky české i slovenské slamové scény – Bedňa, mistr Slovenska 2022 a účastník mistrovství světa v roce 2023, Potopa Baša, mistryně Slovenska 2023, Tukan, vicemistr ČR 2017 a trojitý mistr ČR v duo slamu, Šimon Felenda, mistr ČR v duoslamu a Ryška Riot, finalistka mistrovství ČR.

Jak je náročné skloubit časový harmonogram šesti poměrně vytížených lidí ze dvou republik nastínil moderátor akce, ašský rodák Vašek z Aše: „Takovou akci není třeba plánovat nějak dlouho dopředu, slameři jsou pravda vytížení nejen slamem, ale i svými běžnými pracovními závazky, nicméně půlroční předstih asi není třeba. Na druhou stranu je pravda, ze tato akce byla domluvena hodně rychle, a to taky není úplně nejideálnější stav. Takže nějaký časový předstih v řádu pár měsíců je fajn.“

Sám Václav Ponikelský mladší, uměleckým jménem Vašek z Aše, dosáhl v posledních letech ve slam poetry mimořádných mezinárodních úspěchů. Zúčastnil se Mistrovství světa ve slam poetry 2023 v Brazílii po tom, co na mistrovství Evropy skončil v roce 2022 na bronzové příčce. Zároveň je dvojnásobným vicemistrem ČR. Slamu se věnuje od roku 2019, kdy si ho poprvé vyzkoušel právě v ašské LaRitmě. Studuje na pražské DAMU Katedru alternativního a loutkového divadla.

„Výběr účinkujících ovlivňovalo několik faktorů, zejména kvalitativní, to znamená, že jsem se snažil vybírat opravdu mistry a mistryně svého oboru, lidi, kteří navíc v Aši nikdy nebo dlouho nevystupovali a se kterými rád strávím společný čas v backstagi i v hospodě po slamu,“ osvětlil svůj výběr performerů Vašek z Aše.

V rámci samotné show nejsou vystupujícím dovolené žádné kostýmy ani rekvizity, na mistrovstvích samotných bývá dokonce nastaven časový limit, do kterého se performeři musí vejít. Základem je také to, že účinkující říkají své texty z paměti, což je vzhledem k jejich délce mnohdy obdivuhodné. Výjimkou může někdy být čerstvě napsaný text, který si autor musí nejprve takzvaně zažít.

V úvodu přednesl svůj text na téma toxických vztahů Vašek z Aše, poté začalo samotné soutěžní klání, které uváděl a coby soutěžící se ho neúčastnil. Během ašské exhibice podávali slameři obdivuhodné výkony, které publikum nejen pobavily, ale také přivedly k zamyšlení nad různými aktuálními otázkami. Diváci pluli sérií tragikomických vystoupení až k tragickým textům o osobních krizích, politice či světových konfliktech. Tematicky se v textech také několikrát objevil alkohol a tzv. suchý únor, který právě probíhá. Ve všech vystoupeních se objevily humorné prvky a slovní hříčky, které si diváci díky brilantnímu přednesu performerů náležitě užili.

Tukan představil jeden ze svých textů dokonce premiérově, tedy před publikem vůbec poprvé. Ve slamu s názvem Blízkovýchodní Nagano aneb jsme mistři odsoudil černobílé vidění konfliktu mezi Izraelem a Palestinou v Evropě.

Vybraní zástupci publika hodnotili jednotlivé výkony účinkujících na stupnici od 1 do 10, všichni performeři vystoupili se dvěma texty. Výsledky se po každém vystoupení sčítaly a po téměř dvě hodiny trvající show byly vyhodnoceny takto: na 4. místě se s 85 body ze 100 možných umístila jáchymovská rodačka Ryška Riot, o 3. místo se se shodným počtem 89 bodů podělila Potopa Baša a původně sokolovský Tukan. Jako druhý nejlepší výkon ocenili diváci 92 body Šimona Kalendu a na 1. příčku s 93 body dosáhl Slovák Bedňa. Rozdíly v získaných bodech byly tedy u jednotlivých umělců minimální.

Po přídavku vítěze večera Bedni následoval koncert pražského dua P/\ST, jejichž hudbu lze charakterizovat jako alternativní, experimentální rap s prvky tvrdé elektroniky. P/\ST jsou známí svými originálními surreálnými texty. Duo tvoří hudebníci a herci Ivo Sedláček a Dan Kranich, kteří se seznámili během studií na pražské DAMU.

„S návštěvností v kontextu celého punkového procesu domlouvání jsem vlastně ve výsledku spokojen. Mohla být určitě vyšší, ale vzhledem k tomu, že vše bylo domluveno opravdu rychle a přijel slam plus undergroundová kapela, tak se o moc víc lidí asi ani očekávat nedalo,“ hodnotí poslední ašskou slam poetry Vašek z Aše. V brzké době podobné akce v našem regionu z organizačního hlediska neplánuje, prioritou pro něj nyní je dostudovat vysokou školu a soustředit se více na sebe. Zároveň ale dodal, že se na několika akcích v Karlovarském kraji v blízké budoucnosti objeví.

Mistři a mistryně Čech i Slovenska předvedli v LaRitmě úctyhodné výkony. Na jejich bravurní, inteligentní a zábavnou show spolu s fascinující rychlostí přednesu budou diváci dlouho vzpomínat. Snad se dalšího slamu v Aši brzy dočkáme.

Foto: Michaela Kolouchová a Hans Kirschneck

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti