Rodinná farma Kořeny spolu s restaurací Na Gruntu pořádala druhý říjnový víkend v našem regionu netradiční akci, nazvanou Dýňobraní. Návštěvníci si v Lipné u Hazlova mohli užít báječný rodinný den a nasát nefalšovanou podzimní atmosféru.

Paní podzimu při vstupu do areálu

Dýňový festival probíhal v sobotu 14. října od dopoledních do podvečerních hodin a počasí mu ještě relativně přálo, občasné drobné mrholení průběh akce nemohlo nijak ohrozit. Celý statek a přilehlé okolí restaurace Na Gruntu byly nádherně vyzdobené, hlavní roli samozřejmě sehrály dýně rozličných tvarů, barev i velikostí. Příchozí u vstupu vítala „paní podzimu“, figurína vytvořená z podzimně zabarvených travin a listí. V okolí farmy i restaurace bylo připraveno několik návštěvníky hojně využitých foto koutků.

Dýně kam se podíváš a spousta návštěvníků

Co mohli návštěvníci tento den v Lipné zažít? Samozřejmě kuchařskou show Ondřeje Kuráka a Františka Hrdiny, zaměřenou na dýňové speciality, a to ať naslano či na sladko, výběr byl opravdu pestrý, od tradiční dýňové polévky až po dýňové dezerty. Speciálně pro tuto akci nechala rodina Kurákových uvařit dýňové pivo Krušnohor z dýní vypěstovaných na farmě Kořeny. Tedy z dýní, které vyrostly přímo na poli za restaurací.

Zaplněný dvorek restaurace Na Gruntu

Zajímavá byla výstava historických traktorů klubu z Lubů a Skalné, kterými bylo možné se dokonce svézt a absolvovat okružní jízdu po okolí. Své řemeslo na místě představila kovárna N&B z Chebu, keramiku Tereza Skopalová. Pro děti byla připravena tvořivá výtvarná dílna ve vnitřních prostorách restaurace, mohly si prohlédnout rozličná domácí zvířata a vyzkoušet si jízdu na koních, mohly se ztratit v kukuřičném bludišti nebo vyzkoušet překážkovou dráhu z balíků slámy. Na místě bylo možné si zakoupit dýně, dýňové pivo i brambory z místní farmy, která se zaměřuje na tradiční a ekologické postupy pěstování.

Výstava historických traktorů

Farmářka Pavlína Remešová z rodinné farmy Kořeny k průběhu Dýňobraní dodává: „S akcí jsme byli velmi spokojeni. Upřímně jsme nečekali tak velikou účast, přišlo kolem 1500 lidí a upřímně – všichni byli strašně milí, hodní a vstřícní, což bylo pro nás důležité. Rozhodně děkujeme všem, co dorazili a přišli nás podpořit. Děti byly podle ohlasů také spokojené, takže za nás mám určitě velmi dobrý pocit. Příští rok se rozhodně ještě trošku lépe připravíme a doufám, že dorazí zase tak skvěle naladění účastníci.“

O akci mělo zájem enormní množství lidí ze širokého okolí, mnoho z nich samozřejmě neodešlo s prázdnou –⁠ i v českém prostředí se pomalu stává z podzimní, svítivě oranžové dýňové výzdoby novodobá tradice.

Na své si přišli také dětští návštěvníci

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti