V termínu od 1. do 3. září letos po několikaleté pauze zavítal znovu do Aše festival Mediaval. Jeho první ašský ročník přitom proběhl v roce 2018, tedy před pěti lety. Oba ročníky se uskutečnily v kompletních prostorách sportovního areálu a kempu pod vrchem Háj. Návštěvníci z daleka mohli využít louku u příjezdové cesty od hřbitova ke stanování či zaparkování obytného auta.

Foto: Miroslav Urban

Jak už název napovídá, jedná se o festival zaměřený na středověkou a okrajově i etno hudbu, který má v sousedním německém Selbu letitou tradici. Jeho první ročník se konal již v roce 2008 a je dokonce největší hudební akcí tohoto typu v Evropě. Festival v Selbu letost následoval přesně týden po ašském.

První dva dny festivalu byly v Aši věnovány vystoupením hudebních skupin jako Braagas, Delva, Krless, Wyst nebo Za horyzontem. Kapely pocházely na tomto ročníku především z Německa a České republiky. Páteční produkce byla bohužel poznamenaná nepříznivým deštivým počasím, ostatní dva dny festivalu počasí přálo. Přesto festival bohužel nepřilákal adekvátní množství diváků, i když měli občané Aše zvýhodněné vstupné po celou dobu trvání festivalu.

Během prvního zářijového víkendu proběhlo také několikrát vystoupení orientálních tanečnic spolu s polykačem ohně s názvem Kahira, dále žonglérská show v podání uskupení Forzarello a vystoupení české profesionální skupiny scénického šermu Burdýři.

Foto: Michaela Kolouchová

Neděle, třetí festivalový den, byla potom vyhlášena za rodinný den s ještě více zvýhodněným vstupným, tentokrát ale už bez živé hudební produkce. Na malé návštěvníky čekal na parkovišti před sportovním areálem majestátní skákací drak a klasický skákací hrad. Děti si tyto atrakce nesmírně užily. Na programu byla tento den ve dvou blocích opět vystoupení seskupení Kahira, Forzarello a Burdýři. Všechna vystoupení byla velmi vydařená a profesionální, návštěvníci se zatajeným dechem sledovali vystoupení tanečnic a polykače ohně, pobavili se u vtipných žonglérů, kteří do vystoupení dokonce zapojili přítomné děti, a obdivovali um profesionálních šermířů.

V areálu probíhal po celou dobu také stánkový prodej rozmanitého zboží se středověkou tématikou, pestrý byl rovněž výběr občerstvení. Zajímavostí je, že prodejci byli také jak z německé, tak z české strany hranice.

Festival Mediaval má potenciál přitáhnout do Aše větší množství turistů. Jen je potřeba jej využít. Držme této kvalitní kulturní akci do budoucna palce.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti