Tradiční dětský karneval pořádal Městský dům dětí a mládeže Sluníčko v sobotu 18. února a v neděli 19. února 2023 v ašské LaRitmě. Letos poprvé došlo k přesunu karnevalu na nové místo konání, předchozí ročníky akce vždy probíhaly v AKS.  

Foto: Městský dům dětí a mládeže Sluníčko Aš

Oba tyto dny si naši nejmenší užili masopustní veselí, podle informací paní ředitelky městského domu dětí a mládeže Evy Holečkové bylo vyprodáno do posledního místečka. Každý den akci navštívilo 150 účastníků. Nové prostory v kulturním centru LaRitma jsou menší než dosavadní velký sál AKS, proto byla akce rozdělena do obou víkendových dnů. Paní ředitelka doplňuje: „V AKS se akce mnohdy šplhala až k 500 účastníkům a ne všichni si to užili, už je to velká masa. Proto jsme se rozhodli karneval dělat komunitnější formou i za cenu toho, že je akce rozdělená do dvou dnů. Komornější atmosféra má opravdu něco do sebe.“ Změna místa také nabízí možnost využití zázemí LaRitmy, ve které se nachází restaurace. Pořadatelům se tedy ulehčila možnost nabízet občerstvení, se kterým je to v AKS již léta problematické.

Každé dítě hned u vstupu do karnevalového sálu obdrželo od pořadatelů uvítací balíček, což dětem okamžitě vykouzlilo úsměv na tváře. Eva Holečková k tomu uvedla: „Jde nám o to, aby každé dítě, které přijde, bylo oceněno. Dům dětí je zaměřený na udržitelnost, děti v balíčku našly eko pastelky, dřevěné jojo, nebo bezlepkové tyčinky, které zařazujeme vzhledem ke vzrůstajícímu počtu alergií. Děti jako každoročně dostaly i odznak s logem karnevalu a bublifuk. Vše bylo zabaleno do papírové krabičky.“

Program zajišťovala jako obvykle volnočasová agentura Ko-Sti.cz, tentokrát se moderování ujala ve stylu zábavných barevných klaunů. Letošní ročník byl specifický účastí zejména mladších předškolních dětí do šesti let, školáků se na karnevalu objevila jen menšina. Každoročně chodí na karneval mladší a mladší ročníky. Součástí programu byly nejrůznější soutěže, přičemž soutěž o nejhezčí masku pojali v Aši tak, aby bylo oceněno více dětí. V sobotu tak bylo oceněno osm masek, v neděli potom deset. Pořadatelům jde podle ředitelky Sluníčka Evy Holečkové zejména o to, aby byl dětský karneval vnímaný jako festival radosti. Lucie Janská, maminka tříleté holčičky, si akci chválí: „Zmenšený prostor podle mě akci prospěl, děti byly více pohromadě. Program se mi líbil, ať už šlo o nácvik tanečních choreografií, zpěv nebo hádání pohádek. Rádi jsme využili i fotokoutek, který byl po celou dobu k dispozici. Klauni, kteří akci uváděli, byli vtipní a veselí. Každá akce Sluníčka je super, jsme moc spokojení. Jde vidět, že svou práci dělají opravdu srdcem.“

Další novinkou bylo zapojení studentských parlamentů z Aše i Hranic, v rámci šatny, kterou studenti obsluhovali, se z dobrovolných příspěvků vybralo pěkných 2 150 Kč na činnost těchto parlamentů. Městký dům dětí a mládeže plánuje další společné akce v podobném duchu. Dětský karneval se jako každoročně konal za podpory grantového systému města Aše.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti