Psí škola Kopaniny slaví dosud nevídaný úspěch. Její členka a juniorská reprezentantka Bára Štěpánová se svou fenkou chodského psa Joy splnily kvalifikaci a jako tým pojedou reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa juniorů v agility do Portugalska.

Bára Štěpánová se svou fenkou Joy
FCI Mistrovství světa juniorů, anglicky Junior Open Agility World Championship (JOAWC), se v letošním roce koná od 9. do 13. července v portugalském městě Abrantes. Bára Štěpánová s Joy se tak stanou součástí reprezentace nejlepších dětí a juniorů z celé republiky, kteří budou bojovat o titul mistrů světa v jednom ze psích sportů, agility, a to ve špičkové mezinárodní konkurenci.
Před závodem jsme vyzpovídali jak samotnou Báru, tak i její trenérku Bc. Barboru Múdrou.
Bára Štěpánová, juniorská reprezentantka
Mohla bys krátce představit sebe a svého pejska?
Jmenuji se Bára Štěpánová, je mi 17 let. Joy je fena chodského psa, našeho národního plemene. Jsou jí 4 roky. Agility běháme taky 4 roky. Doma mám ještě 1,5 roční fenu belgického ovčáka, tzv. maliňáka, Griffi.
Co Tě přivedlo k agility?
Když jsem si pořídila Joy, tak jsem agility nechtěla dělat. Agility jsem lehce znala, ale nezaujalo mě. Měla jsem v plánu dělat dogfrisbee, které jsem velmi obdivovala. Barča Múdra si nás vzala pod křídla a nějak jsme se dostali k základům agility. Všichni lidé kolem mě mi ukázali, o čem tento sport je a co je na něm to úžasné. Těch trenérů, ke kterým chodím je víc, protože každý trénuje jinak a díky různým pohledům na agi se posouváme. Ale Barča byla se mnou od začátku a má na všem velký podíl.

Co se Ti na něm líbí?
Agility mě pohltilo, když jsem začala závodit, a teď jsem za to hodně vděčná. Dokud si to člověk nezkusí, tak se těžko chápe, o čem agility je, ale já se to pokusím co nejlépe vysvětlit. Agility je o vztahu psa s páníčkem, což platí u každého psího sportu. Musíte být parťáci a rozumět si. Musí vás to bavit.
Myslím si, že nejdůležitější je, aby to měl páníček v hlavě srovnané. Může se stát, že páníček má veliké ambice a psa má jen na práci. Fungovat to může, ale mě by to nebavilo. Pro mě je nejdůležitější spokojenost mých psů, a kdybych viděla, že je to nebaví, tak ani neběhám, protože by mě to taky nebavilo. Ve psích sportech by se měl váš vztah se psem zlepšovat. To je to, co na agi miluju. Je to pro každého, od čivavy po bernardýna. Ani páníčci nemusí být velicí sportovci.
Výsledkem má být radost ze společně stráveného času. Já mám pohyb ráda a v agi ho mám více než dost. Baví mě řešit různé problémy, na které narazíme a při kterých se vždycky posuneme. A v neposlední řadě jsou to lidi a přátelé. Díky agi jsem poznala hodně skvělých lidí, se kterými si rozumím a zasmějeme se. Na táborech máme legraci a navzájem se podporujeme.

Co je naopak na tomto psím sportu náročné?
Nejhorší na tomto sportu je, že se kdykoli pes může zranit. Pes musí zvládat otočky, skoky a běhání po překážkách ve vysoké rychlosti. Zranění psa je moje noční můra, může to potom být běh na dlouhou trať, aby se pes uzdravil, a to nemluvím o možných operacích.
Bude se nějak lišit příprava na MS? Budete trénovat intenzivněji?
No, pro mě určitě. Trénuji více sama než se psem, abych byla ve formě. Barča mi pomáhá, jak jen může, a budeme spolu trénovat v Kopaninách i na individuálních trénincích. Než odjedeme do Portugalska, tak nás ještě čeká pár intenzivek a juniorské soustředění.
Bc. Barbora Múdra, trenérka, Psí škola Kopaniny
Jak dlouho Bára trénuje ve Vaší psí škole?
Bára s námi začala trénovat v roce 2021, prakticky od první chvíle, kdy si Joynku pořídila. Zpočátku jen příležitostně, protože na Ašsko dojížděla na chalupu, později po přestěhování sem se k nám přidala naplno.
Nyní se tréninků hodně účastní i z té „druhé strany“, nechávám ji vést tréninky a jsem tam k dispozici jako pomoc a podpora. Jednou z ní bude i výborná trenérka.
Jak časté mívá tréninky a co obnáší?
Tréninky má dle svých časových možností, propojit závodní sezonu, tréninky a studium na gymnáziu není jednoduché. Díky svým rodičům má veškeré vybavení pro agility i na své zahradě, krásně tak může propojit trénink s trenérem na parkuru na cvičišti a poté domácí přípravu. Krátké každodenní cvičení je pak velmi efektivní a nese to výsledky. Velmi často vyjíždí na soustředění a intenzivky i mimo Kopaniny.

V jakých disciplínách soutěží a o co přesně jde?
Bára s Joy závodí v agility. Soutěžit se dá v open nebo zkouškových bězích. Agility je ve zkratce obdoba koňského parkuru, kdy pes dle vedení svého psovoda překonává očíslovanou trať plnou překážek. Překážky jsou různorodé, od tunelu přes slalom po skokové překážky. Ideálně by měl tým doběhnout v rychlém čase, bez chyb, odmítnutí a diskvalifikace.
Měla Bára už dříve výrazné závodní úspěchy?
Holkám se velmi daří, jejich velmi významný úspěch je zisk titulu Mistra České republiky chodských psů v agility v loňském roce.
Bude teď příprava na mistrovství světa něčím specifická?
Příprava na mistrovství je zajištěna i Klubem agility České republiky, který zajišťuje pro reprezentanty v červnu soustředění. V rámci tréninku v Kopaninách se zaměříme na prvky, které rád používá ve svých parkurech rozhodčí, který bude mistrovství posuzovat. Zaměříme se na slabší stránky a doladíme, co bude potřeba.
Přejeme Báře mnoho štěstí na mistrovství světa v Portugalsku a děkujeme za skvělou reprezentaci našeho města. Ať to cinkne!
Foto: archiv Báry Štěpánové