V prostorách muzea na ašském Poštovním náměstí je od 14. listopadu možno si prohlédnout výstavu modelů světoznámé stavebnice Lego ze sbírky Tomáše a Ondřeje Balšánových. Adventní výstava je tentokrát koncipovaná tak, aby si na své přišla celá rodina. Vystaveno je zimní městečko, vánoční sety, sety série Disney, Fabuland, Sám doma, Mimoni, Harry Potter, kolejiště s vláčkem, speciální asijské sety znamení čínského horoskopu nebo obrazy vytvořené podle vlastních návrhů Ondřeje Balšána. Výstava se těší velkému zájmu návštěvníků, expozici navštěvují také žáci místních škol a školek v rámci vyučování.

S Tomášem Balšánem jsem 1. prosince absolvovala jednu z jejich komentovaných prohlídek výstavy a při té příležitosti vznikl následující rozhovor.

Jaká je historie ikonické stavebnice jménem Lego?

Máme tu vystavená autíčka Lego, o kterých by lidé vůbec neřekli, že jde o Lego. Jsou dělaná ještě s kovovými kolečky a v jednom kuse. Lego vzniklo v roce 1932, kdy pan Christiansen pro své děti vyráběl ve své truhlárně dřevěné hračky. Až v roce 1949 udělali první plastové kostičky a od té doby máme éru plastových kostiček. První stavebnice byly v dřevěných krabicích, šlo tedy o autíčka z jednoho kusu, domečky z kostiček a podložky z papírových kartonů. Na původních obalech jsou fotografie dětí pana Christiansena. Dodneška Lego patří této rodině, potomci jsou ve firmě stále zainteresovaní, takže to nepřechází na nějaké korporace. Zajímavostí také je, že Lego nikdy nevyrobilo military sérii. Mají svou filozofii a nedělají žádnou bojovou techniku.

A jaká je historie výstavy s názvem Ašské kostičky?

Loni byly Ašské kostičky vystaveny v Selbu v místním outlet centru. Výstava se v Aši uskutečnila v roce 2022. V roce 2021 jsme výstavu měli v Přešticích. V roce 2020 jsme po dohodě s bývalým starostou Daliborem Blažkem vystavovali v LaRitmě poprvé. Byla to tehdy ašská premiéra. Vždy jsme měli do té doby výstavy mimo Aš. Od Šumperka po Chomutov jsme sety ze své sbírky vystavovali leckde, v Aši ale do té doby nikdy. Když jsem předtím výstavu nabízel bývalému vedení ašského muzea, tak bohužel nebyl zájem.

Mohl byste nám říci více o českém rekordu, jehož jste držiteli?

Už je to 5 let, v roce 2019 jsme nechali sbírku Star Wars zapsat do České knihy rekordů. Jde o největší sbírku jednotlivých Lego setů Star Wars v České republice. V tu dobu jsme těch setů měli 554. Dnes naše sbírka čítá již 824 setů, přičemž každý je jiný. Celkem Star Wars setů bylo vydáno kolem tisíce. Dnes je naše sbírka v Čechách stále největší, v Evropě si myslím, že je také první, a na celém světě jsme pravděpodobně do první trojky. Vím o tom, že si svou sbírku po covidu nechal zapsat jeden Američan a v té době měl zhruba o 20 setů víc než my.

Sbírku jsem nechal zapsat na syna Ondřeje z důvodu toho, že mu nikdo nevěřil, že má tyto sety, že je sbírá a má jich tento objem. Proto jsem oslovil Agenturu Dobrý den z Pelhřimova, která sem následně přijela. Oba komisaři na místě tehdy málem omdleli, když naši místnost s Legem viděli. Zkontrolovali z toho množství namátkově asi 30 setů, jestli tam skutečně fyzicky jsou.

U zrodu rekordní sbírky jste tedy stál Vy?

Sbírku Star Wars jsem začal až se synem, protože moje sety jsou hluboko, hluboko do roku 1973. Když mi bylo 6 let, tak jsem dostal svůj první set, který pořád mám. V tu dobu to byly stavební stroje, bagříky, autíčka. Mám více svých setů z dětství, které se na výstavách objevují. Jsou to sety z Tuzexu, ze západního Německa. Bylo jich dohromady asi 20. Hráli si s nimi i moji starší synové, ale ti tomu nepřišli moc na chuť. Až Ondřej, kterému je dnes 22 let, si setíky našel.

Star Wars objevil v roce 2012, když mu bylo 10. Dívali jsme se na filmy Star Wars a na jednom bleším trhu v Německu uviděl set lodi Millennium Falcon. Tu jsme mu pořídili, a tím začala naše sbírka. Postupně jsme dávali dohromady všechny sety. Když jsme začali psát na legařská fóra, tak tomu ostatní nevěřili. Proto jsem právě sbírku nechal zapsat, aby uvěřili. Takto vznikl zápis rekordu.

Jakým způsobem Vaši sbírku setů stavebnice Lego doplňujete?

Postupně sbírku rozšiřujeme. Člověk má ale své hranice, v dnešní době se totiž některé sety pohybují i ve čtvrtmilionových částkách. Celkově máme 3 800 různých setů Lega. 80 procent z nich jsou sety použité, z bleších trhů, z bazarů, dalších 10 procent jsou, dejme tomu, novější sety, ale podaří se nám je sehnat jiným způsobem než v obchodě. Existují i různé internetové a facebookové skupiny. Posledních 10 procent setů je pořízeno skutečně nových. Ale na nové sety nám musí vydělat kostička. Když jedeme na bleší trh, najdeme si nějaký setík, který nesbíráme. Vyčistíme, dáme ho dohromady a následně prodáme. Na bazaru si tedy vyděláme na to, co potřebujeme koupit. Dále se kupují kostky jednotlivě, po dětech, které prodávají maminky. Když tohle dovezeme domů, musíme je vyčistit, vyndat z nich psí chlupy, bonbony, sušenky… Pak to používáme na stavbu.

Kolik kostiček Lega vlastně celkem vlastníte?

V naší zásobárně je zhruba 6 milionů kostiček, které se používají na stavění. Je to dané i tím, že když máte starší sety, tak potřebujete kostičky zhruba z té doby, kdy byl set vydaný. Protože když tam dáte novou kostičku, tak barevně úplně neodpovídá, je to malinko jinačí. Takže se to snažíme takto doplňovat. Máme archiv jednotlivých kostiček, ze kterým děláme dioramata a doplňujeme sety. Máme je roztříděné hlavně podle barev, protože v různých letech se barvy drobně liší v odstínech. Jeden čas se kostičky vyráběly z bio materiálu, ale tyto kostičky jsou bohužel špatné, protože ztrácí barvu a praskají, nedrží. Dělo se to u hodně barevných kostiček, třeba u fialové, hnědé nebo tmavě zelené. Barvivo kostky hodně degradovalo. Nejlepší kostičky jsou ale kostičky z 80., 90. let a přelomu druhého tisíciletí.

Jaké jsou Vaše nejoblíbenější sety této stavebnice?

Asi staré sety Town, to je předchůdce dnešního City, které dnes má spousta dětí. To dnes ale na výstavě nemáme. Tato výstava je zaměřena spíše pohádkově, vánočně a filmově. U Ondřeje jsou to určitě Star Wars. Hezké sety jsou Technic, Harry Potter… Často sem chodí děti, které se ptají, zda máme i Lego Minecraft nebo Ninjago. Tyto sety nesbírám, protože se mi nelíbí.

Sérií Lega bylo vyrobeno 107, takže se nedá samozřejmě sbírat všechno. Člověk si z toho musí něco vypíchnout, protože to přeci jen není levná záležitost. Dnes je to ještě degradované tím, že se na Lego spousta lidí zaměřovala jako na investici. Dnes jsou kostičkové sety něco jako bitcoiny nebo zlato. Jde tedy o určité sety, musíte vědět, co si jako investici pořídit. Tihle lidé ale nejsou sběratelé, jen do toho vkládají peníze. Set zabalí do igelitu, strčí ho do skříně a po pěti letech ho vytáhnou. Jsou to většinou velké, jak se říká ultimátní, sety, třeba od Star Wars nebo hrady z Harryho Pottera. Tohle my neděláme. Já investiční sety nemám doma žádné. Pokud máme originál zabalený set, třeba 40 let starý, v krabici, tak ho máme ještě jednou rozbalený. Na tom prvním záměrně uchováváme původní obal. Takových ale není mnoho, jsou to vyloženě unikátní a starší sety.

Jak velký je současný největší set Lega?

Jde o závěsnou mapu světa, kterou ale nemáme, protože se mi nelíbí. Má skoro 12 tisíc kostiček. Největším setem, který máme doma, je Eiffelova věž, která má teď v Aši premiéru. Má 10 001 kostiček. Dále máme Koloseum z 9 tisíc kostiček. Model Eiffelovky stavíme zhruba 14 dní, protože jsou to jednobarevné kostičky a jakmile je jedna barva, tak se to musí prostě trefit. Jakmile se člověk splete, něco přehodí, tak to nejde. Stejně tak sety Technic. Třeba na jeřábech stačí přehodit ozubené kolečko o jeden zub a už se nikdy nerozeběhne. Je to o tom, že se musí dávat pozor a věnovat se tomu na sto procent.

Navrhujete i vlastní Lego modely?

Ano, některé modely si stavíme sami doma z kostiček, to jsou vláčky, autíčka, do nich potom dáváme motůrky, aby jezdily. Mnoho modelů se dnes již spouští pomocí aplikací. Hodně modelů se dá také takzvaně dotunit a to tak, že vám budou jezdit, svítit… My jsme takto rozsvítili právě Eiffelovku. 90 procent modelů dnes už ale dělá Ondřej, který vytváří i vlastní Lego obrazy. Já si rád zablbnu s vnukem, občas mě to ale chytne a něco si sám postavím.

Jaká jsou specifika skladování modelů z Vaší sbírky?

Všechny modely jsou tak, jak to tady na výstavě vidíte, doma rozložené na policích a připravené na to, že když bych si s nimi chtěl hrát, tak je vytáhnu. Všechny sety jsou stále složené. Když jedeme na výstavu, tak je obalíme do smršťovací fólie a dáme do přepravních kartonů. Na současnou ašskou výstavu šlo 17 velkých stěhovacích krabic plus nějaké přepravky. Velká výstava často čítá i 50 krabic. Mnohdy vše balíme třeba měsíc. Horší je vždy balení než vybalování. Když výstava skončí, musíme modely do 14 dnů vybalit, protože když zůstanou ve fólii, tak se různé části můžou zkroutit. Hned tedy vybalujeme a čistíme.

Na převážení a zabalení jsou nejhorší sety z Harryho Pottera. Mají hodně věžiček, dílků, křidýlek… Z každé krabice po převozu musíte další hodinu a půl skládat, co upadlo.

Zažili jste během svých výstav nějaké problémy?

Stalo se nám jednou jedinkrát, že nám z výstavy zmizela jedna figurka. To ale musel udělat člověk, který věděl, pro co si jde. Byla to speciální figurka. Stalo se nám třeba i to, že dítě strhlo velký kolotoč z 9 tisíc kostiček. Dá se to složit zpátky, de facto nic se tomu nestane, i když set spadne na zem. Je to opět jen o čase vše vrátit do původního stavu… Všechny naše modely jsou rozebíratelné, žádný není lepený. To je špatně. Je to stavebnice a musí se dát rozebrat. Všechny kostičky, které máme, jsou samozřejmě originál.

Výstavu Ašské kostičky je možné navštívit v muzeu na Poštovním náměstí do 22. prosince.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti