V sobotu 13. ledna byl poprvé v tomto roce spuštěn provoz Lyžařského střediska Aš.  Rovněž o následujícím víkendu, 20. a 21. ledna, panovaly na Háji skvělé sněhové podmínky, kterých s radostí využilo velké množství lyžařů, parkoviště u sportovního areálu byla na hraně své kapacity.

Jednatel Ašských lesů s.r.o., Ing. Jiří Červenka, hodnotí nynější situaci: „První polovina ledna přinesla mrazivé počasí a návštěvnost sportovního areálu a sjezdovek se rapidně navýšila. Těžko hovořit o spokojenosti, když i letošní zima se vyznačuje velkými teplotními výkyvy.“

Hned v následujícím týdnu ale došlo vzhledem k oteplení a deštivému počasí k uzavření sjezdovky, aby vzápětí ve čtvrtek 25. ledna byl obnoven provoz večerním lyžováním. Na to navázal v pátek 26. ledna celodenní provoz od 9 do 20 hodin. „Lyžařské výcviky začínají oficiálně 26. ledna 2024. I zde vše závisí na aktuálních povětrnostních podmínkách. Pravidelně se k nám jezdí učit lyžovat děti z jiných měst a obcí. Ašská sjezdovka „vychovala“ celé generace začínajících lyžařů. V době lyžařských kurzů je také enormní zájem o půjčování lyží a dalšího vybavení,“ dodává jednatel společnosti Ašské lesy.

Pro sportovce je nyní otevřená modrá sjezdovka číslo 1, na které v současné době leží 30 centimetrů technického sněhu. V lyžařském areálu na Háji je pro nejmenší lyžaře k dispozici dětský koutek a dětský lanový vlek, který je v provozu pro děti do 6 let zdarma. V provozu je také lyžařská školička pod vedením trpělivých instruktorů.

Velmi úspěšně funguje ve sportovním areálu půjčovna lyžařského vybavení, samozřejmostí je také jeho servis. „Snažíme se rozšiřovat sortiment služeb v půjčovně sportovních potřeb. Jinak se běžně udržují běžecké tratě a také tratě sjezdové, které byly celkem nedávno prodloužené,“ doplňuje Jiří Červenka. Návštěvníci po náročném dni na svahu oceňují možnost občerstvení v bufetu.

Pro milovníky adrenalinu je v lyžařském středisku připraven snowpark. Provozovatel areálu upozorňuje na to, že překážky nejsou v žádném případě vhodné pro nejmenší návštěvníky, kteří by v něm ostatním lyžařům a snowboardistům překáželi. Prostor snowparku je od sjezdovky zřetelně oddělen plotem a překážky jsou barevně označené.

Pokud budou během letošní zimy optimální sněhové podmínky, provozovatel lyžařského areálu by rád spustil provoz i na dalších částech sjezdovek. V týdnu od 29. ledna je provoz plánován i ve všední dny od 9 do 20 hodin. Prognóza vývoje počasí není úplně příznivá, díky nočním mrazíkům by ale měla sjezdovka promrznout. Podmínky pro lyžování by tedy podle předpokladů měly být nadále dobré. „Provoz sjezdovek je pravidelně aktualizován na internetových stránkách Lyžařského střediska Aš a v médiích,“ dodává možnost, kde získat aktuální informace, Jiří Červenka.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti