SPOLEČENSKÝ PLES MĚSTA V AKS – MOŽNÁ, ŽE POSLEDNÍ SPOLEČENSKÝ PLES MĚSTA NA PŘÍŠTÍCH PÁR LET. PROTOŽE…

Jak pevně doufám, podaří se schválit rekonstrukci AKS a následně i investiční akci zrealizovat. Jak jsem měla možnost na včerejším plese již po několikáté zjistit, naše kulturní středisko není důstojným místem pro pořádání společenských akcí.

Vždycky mi vadilo, když nám politici mazali med kolem pusy a ukazovali nám pouze líbivé záběry z kulturních akcí, kde byly vidět pouze hloučky tančících a rozesmátých lidí a známé tváře pozvaných star našeho showbyznysu. Budu tedy upřímná.

Nejdříve několik pozitiv ze včerejška – organizace proběhla hladce, důstojné bylo i předávání cen osobnostem města, hudba byla dobrá. A negativa? Sál nebyl dostatečně vytopený, při podrobnějším prozkoumání detailů prostoru zjistíte, že se loupe omítka, odpadávají lišty, ozvučení je nekvalitní, necitlivé zásahy z minula bijí do očí, sociální zařízení je daleko za zenitem a možnosti pro kvalitní obsluhu baru jsou kvůli nedostatečnému zázemí mizivé. Krásné róby pak působily na tomto místě jako pěst na oko.

AKS potřebuje změnu jako sůl. Stejně tak celé ašské kulturní prostředí.

Zdá se mi, že procházíme krizí ašské kultury. Kulturní komunita a spolky se ošívají, protože nenacházejí: vhodné prostory, dostatek financí, někdy i diváků. Koncerty zvučných jmen stojí městskou kasu spoustu peněz, finanční saldo po prodeji lístků je těžce v mínusu, a rozhodně nám nepřinesly povznesení kultury města jako celku.

Řešení?

– Nový grantový systém s propracovanými pravidly pro financování kulturních akcí a spolků.

– Navázání akcí na ašské tahouny kultury, kteří mají zkušenosti a schopnosti přivést kulturu v Aši zpět k životu (je jich tu dost).

– Proaktivní přístup k propagaci kulturních akcí (pouhé vystavení plakátů nestačí).

– Postupné budování ašské komunity tak, aby se občané zase měli chuť scházet a hlavně aby se měli KDE scházet.

– Důraz na všechny entity, které mají z pohledu diváka potenciál pro zvýšení návštěvnosti (nelze cílit jen na to, že na velká jména přijdou všichni).

CO SI MYSLÍTE O AŠSKÉ (NE)KULTUŘE A JEJÍCH PŘÍČINÁCH VY?