Vybraná vína, tradiční cimbálová hudba, ale také možnost zakoupit si rozmanité zboží od místních prodejců přilákaly na Goethovo náměstí, Svah Ašlerových snah, prostranství u radnice a do LaRitmy v sobotu 25. května stovky lidí.

Cimbálovka Stupava

Konal se již devátý ročník akce Ašské sklepy, která byla v letošním roce, stejně jako vloni, spojena s Ašskými trhy. Zvláštností a historickou událostí ale je, že se trhy poprvé po celých osmdesáti letech vrátily právě na Goethovo náměstí, tradiční ašské místo pro pouliční prodej. Organizátor trhů Tomáš Rudolf spojení vnímá velice kladně: „Mám obrovskou radost, že se skrze tuto akci povedlo oživit Goethovo náměstí. Troufám si tvrdit, že víc než kdy jindy vynikla jeho krása a skrze bohatou nabídku trhovců náměstí plnilo alespoň v tento jeden den plnohodnotně svou funkci. Lidé se na památku fotili u kašny, panovala velmi přátelská a příjemná nálada, a to je vždy ta největší odměna. Spojení trhů s Ašskými sklepy se ukazuje jako skvělá volba, která funguje a bude fungovat i v příštích ročnících. Jsem vděčný, že se na organizaci podobných akcí mohu podílet po boku kulturního centra LaRitma. Spolupráce je to výjimečná a plodná.“

Trio ASI20?

Návštěvníci si mohli pochutnat na grilovaných specialitách, zakoupit řemeslné výrobky a regionální potraviny, ale prim hrálo samozřejmě víno. Ašských sklepů se tentokrát účastnilo celkem sedm vinařství z Čech i Moravy, mezi nimi například vinařství Balaštík, Rauš nebo Čevelovic sklep, jejichž vína bylo možné degustovat. V ceně vstupného na terasu kulturního centra LaRitma byl zahrnut malý dárek pro účastníky – sklenička s gravírovaným logem Ašské sklepy, taštička a informační leták s tužkou.

Dudácký soubor Schumák

„Aš byla spíše vždy pivařská a nikdy by mě ani ve snu nenapadlo, že by se tady mohly dělat takové slavnosti vína. Velkou zásluhu má na tom bezesporu zakladatel této úžasné akce pan Robert Vyskočil, protože nebýt jeho a jeho kontaktů, tak by to tady v Aši nebylo, a to se koneckonců ukázalo vloni, kdy souběžně s tou naší slavností Ašské sklepy probíhala velká vinařská slavnost v Chebu. Dalo by se očekávat, že by vinaři kvůli výdělkům spíše upřednostnili Cheb, ale přeci jen dali šanci nám, a za to velký dík. Nutno také podotknout, že i ředitel LaRitmy Petr Všetečka tuto záležitost převzal s plnou parádou a je příjemné na této akci pobýt se sklenkou vína a přáteli,“ shrnuje s úsměvem místostarosta Aše Pavel Matala.

Petr Bende s kapelou

O kulturní program se postarala celkem tři hudební seskupení. Po slavnostním zahájení vystoupila ašská dudácká kapela Schumák, následována hudebním triem ASI20?! a oblíbenou cimbálovou kapelou Stupava, která na Ašských sklepích vystupuje každoročně. Pomyslný zlatý hřeb večera potom patřil vystoupení zpěváka Petra Bendeho s kapelou a cimbálem.

Trhy na Goethově náměstí

Návštěvnost i přes odpolední mírnou nepřízeň počasí mile předčila očekávání pořadatelů, jak uvedl ředitel KC LaRitma Petr Všetečka: „Návštěvnost byla velice dobrá. Byla zaplněná celá terasa. Ohlasy na místě byly velice příjemné. Přestože bylo vyšší vstupné než v předchozích letech, lidé ocenili velké pódium a pestrý program, který vyvrcholil koncertem Petra Bendeho s kapelou a cimbálem. Bylo vidět, že už lidé po devíti letech akci znají a důvěřují jí. Překvapivé a kvitované bylo umístění trhů na Goethově náměstí, kam se tržiště ve spolupráci s Tomášem Rudolfem vrátilo po osmdesáti letech. Improvizovali jsme a do programu akce zařadili i promítání semifinálového utkání českých hokejistů. Promítali jsme uvnitř vinárny ve chvíli, kdy venku zrovna pršelo, takže vše časově parádně vyšlo a na hlavní večerní koncert nám ještě vysvitlo slunce, tak se na terase sedělo a pilo víno až do noci.“

Všudypřítomné víno

Co se týče dalších akcí, které budou v letních měsících v Aši pod záštitou kulturního centra probíhat, nabídka je opravdu pestrá. „Ašáky bych chtěl pozvat na Slavnost učitelů, která se koná 15. června v kempu na vrchu Háj, a to na téma antické Řecko / Řím. Předprodej je na webu LaRitmy a v infocentru. Dále se mohou návštěvníci těšit na oslavu 120 let ašské rozhledny 6. července. Přímo u rozhledny se budou konat v tento den trhy, hudební vystoupení, budou připraveny vyjížďky na koních, ukázky sokolnictví a pohádkový les pro děti. Vrcholem bude bubenická show a po setmění dronová show na parkovišti u kempu. Dál už si lidé mohou kupovat vstupenky na Letní slavnosti, které 16. a 17. srpna dovezou Tomáše Kluse, Mňágu a Žďorp, Lenku Dusilovou, zakázanÝovoce, Jaroslava Uhlíře a další,“ láká diváky Petr Všetečka.

Diváci se dobře bavili

Příští rok se můžeme těšit na již desátý, jubilejní ročník Ašských sklepů. Vzhledem k tomuto výročí se zvažuje dvoudenní trvání festivalu vína, nechme se tedy překvapit. In vino veritas.

Foto: Miroslav Urban

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti