Nevšední kulturní a hudební zážitky čekaly na občany Aše o víkendu od 12. do 14. dubna. Proběhl první ročník festivalu vážné hudby Ašské jaro s podtitulem „vážně pestrý festival“, který pořádalo Kulturní centrum LaRitma ve spolupráci s uměleckou agenturou Alexandry Benešové.
Jaroslav Svěcený a Lucie Karlová
Záštitu nad akcí převzal Jaroslav Svěcený, jeden z nejvýznamnějších současných českých houslistů, a emeritní biskup plzeňský František Radkovský, který festivalu rovněž osobně požehnal.
Páteční program hostil divadelní sál Kulturního centra LaRitma, ve kterém vystoupil se svým klavírním koncertem s názvem České inspirace Jiří Pazour. Velký úspěch měly vyhlášené improvizace Jiřího Pazoura na témata vylosovaná z publika. Mohli jsme tak zažít například netradiční klavírní variaci na téma „zelená je tráva, fotbal, to je hra“, dramatickou verzi Beethovenovy skladby Pro Elišku a podobné nevšední, dynamické a vtipné kousky.
Následoval koncert italské skladatelky a klavíristky Licie Missori, která nejprve zahrála samostatně několik svých skladeb, aby se k ní následně připojila loketská formace End of Scream a poté společně publiku předvedli úchvatný akustický rock s klavírem a smyčcovým kvartetem.
Houslista Tomáš Štěpánek k jejich spolupráci dodává: „Minulé léto jsem byl na turné s jednou kapelou v Latinské Americe a Licia tam hrála také. Domluvili jsme se na spolupráci. Už v lednu jsme měli tři koncerty v rámci tohoto projektu, v Ostrově, Horním Slavkově a v Lokti. V dnešní plné sestavě jsme zkoušeli jen včera před koncertem.“ Zajímavostí také je, že se vůbec první koncert End of Scream odehrál před deseti lety právě v LaRitmě.
Publikum bylo z festivalu nadšené
Prvním ze sobotních koncertů bylo vystoupení dalších významných osobností české vážné hudby, Jana Adamuse a Zbyňky Šolcové, nazvané Královská harfa a kouzlo hoboje, které proběhlo odpoledne v evangelickém kostele v Mokřinách.
Večerní program v do posledního místečka zaplněném římskokatolickém kostele sv. Karla Boromejského v Mokřinách patřil Jaroslavu Svěcenému s klavírním doprovodem Lucie Karlové, kteří zahráli romantický recitál k Roku české hudby. Zazněly skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka nebo Josefa Suka. Jaroslav Svěcený zahrál také svou vlastní autorskou skladbu Chrámová fantasie, při které zajímavě využil změn akustiky v různých částech kostela.
End of Scream a Licia Missori
Jaroslav Svěcený v závěru vyjádřil novému festivalu podporu a přesvědčení, že jsme svědky právě vznikající tradice. Za svůj skvělý výkon byli interpreti publikem odměněni tzv. standing ovation, tedy potleskem ve stoje.
„Před dvaceti lety, když mi kdosi tady na vyšších pozicích řekl, že už si tady neškrtnu (i když já jsem samozřejmě měla otevřené srdce pro město, chtěla jsem mu dávat, co jsem sem přinesla), začala jsem si psát do šuplíku různé projekty a mezi nimi byl i projekt na festival vážné hudby, který jsem nazvala Ašské jaro. Ležel tam dvacet let.
Licia Missori
Když byl teď nově zvolený pan starosta a nově obsazený post ředitele LaRitmy, tudíž byly slibné, vstřícné podmínky pro kulturu, tak jsme při kávě hodili řeč a Petr Všetečka byl z té myšlenky nadšen. Ale netušila jsem, že festival bude chtít zrealizovat už teď. Byla jsem šokovaná z jeho flexibility a také vlastně podpory města, tudíž jsme do toho opravdu šli.
Jsem z toho úplně dojatá. Je neuvěřitelné, kolik lidí na jednotlivé koncerty přišlo, navíc tento mokřinský kostel je naše srdeční záležitost a tolik lidí jsme tady ještě v životě neviděli. Lidé byli lační, minulé vedení podceňovalo ašského diváka, ale já to tvrdím celou dobu. Myslím si, že se to povedlo,“ hodnotí organizátorka festivalu Alexandra Benešová letošní premiérový ročník.
Jiří Pazour
Foto Hans Kirschneck