Ve středu 1. května hostilo Poštovní náměstí mimořádně úspěšnou akci. Tou byla první Ašská májka, ve které se organizátorům Kulturnímu centru LaRitma a Tomáši Rudolfovi podařilo propojit prvomájové tradice spolu s Ašskými trhy a hudebním programem.
Stánkový prodej a sortiment nabízeného zboží byl na těchto trzích velmi pestrý. „Celkem je tady 29 prodejců, což je nejvíc za celou dobu, co trhy pořádáme. Už v podstatě nemáme, kam bychom se tady rozrostli, protože jsme hodně limitovaní místem, které potřebujeme volné i pro pohyb lidí. Náměstí také není dimenzované na větší počet prodejců, co se týče elektřiny, už teď je to na hraně,“ vysvětluje organizátor Ašských trhů Tomáš Rudolf.
Během odpoledne vystoupil charismatický zpěvák Petr Kolář, jehož koncert byl na tento termín přesunut z prosincového termínu, kdy byl koncert zrušen z důvodu státního smutku. Vpodvečer náměstí roztančila živelná balkánská hudba v podání skupiny Circus Brothers.
Mezi prodejci tentokrát nechybělo Pstruhařství René Petrák, řemeslné pekařství Kováč, food truck Lokše a Langoše nebo sokolovská kavárna Štístko, svůj stánek zde měly i Regionální potraviny Karlovarského kraje. K dostání byl dále med a medové výrobky paní Příplatové, cukrovinky Schmied, uzeniny, čaje pana Nepustila, vafle nebo trdelník. Z ašských restaurací se akce zúčastnil Lidový dům a restaurace U Nudle.
Kromě potravin bylo možné zakoupit si košíky pana Halady, dekorace paní Sutnerové a Brossmannové, ručně šité čepice, knihy z Levných knih od Kačky a dětskou knihu Podivuhodná zvířátka ašské autorky Michaely Kolouchové. Nože a nůžky si mohli příchozí nechat nabrousit u Petra Fidlera.
Organizátor Ašských trhů Tomáš Rudolf
Pro děti si Květinové tvoření připravila Petra Blaženková, skládat tangramy a namalovat exotická zvířátka si mohly u stánku paní Kolouchové.
Nedílnou součástí Ašských trhů jsou historické výstavy paní Anny Šochové. „V tuto dobu začínaly poutě, takové ty klasické s kolotoči a podobně, protože bylo pěkné počasí. Dále se také slaví Den matek, který se u nás slaví od roku 1923, ale víme, že se neděle matek slavila už třeba v 16. století v Anglii. Takže to není žádný tzv. profláklý svátek, ani MDŽ. Ve světě, třeba i v arabských zemích, se MDŽ slaví, ale často se slučuje právě se svátkem matek,“ uvádí Anna Šochová.
Výstava s názvem Všechny tváře máje tentokrát začínala prvním májem a samotným motivem lásky a končila měnovou reformou, která proběhla v posledních květnových dnech roku 1953 a vysvětlovala se zrušením potravinových lístků. Samozřejmě nemohl chybět Máj od Karla Hynka Máchy spolu s různými vydáními almanachu Máj. Zajímavou součástí výstavy byly dobové památníky z konce 19. a začátku 20. století, které jsou malými uměleckými díly.
„Připomínáme si tu také osvobození, mám tu několikero novin, i noviny dubnové, kde můžeme sledovat dobovou rétoriku před koncem války. Mám tu dnes komiks Osvobození Aše od Rolanda Havrana, který tvořil podle dobových fotografií. V květnových i červnových novinách, které tu mám, už se píše o návratu vlády apod.,“ dodává sběratelka dobových artefaktů a autorka výstavy.
Květinové tvoření Petry Blaženkové
Kousky, které vždy stojí za povšimnutí, jsou dobové výšivky. Na prvomájové výstavě šlo logicky o výšivky souvisí s jarem a láskou, unikátem bylo vyšívané pouzdro na parazol, tedy deštník.
Organizátor Tomáš Rudolf zve nejen obyvatele Aše na další plánovanou akci: „Nejbližší akce bude 25. května na Goethově náměstí spolu se Svahem Ašlerových snah. Budou to Ašské sklepy, hojně navštěvovaná akce, která už má tradici a trhy jsou její nedílnou součástí. Chtěli jsme vyjít vstříc LaRitmě, která chce otevřít nový vchod, aby si lidé navykli chodit do kulturního centra právě přes zmíněný svah. Z mého pohledu je jakožto historická událost nejcennější to, že se po 85 letech vrátí trhy na Goethovo náměstí.“
Anna Šochová se svou výstavou
Zároveň organizátor Ašských trhů poodhaluje plány do budoucna: „Letos chceme trhy oživit více míst ve městě, která by pro nás jako pro Ašáky měla něco znamenat, takže se místa konání trhů střídají. Prioritně je v plánu Poštovní náměstí, které si tu pozornost zaslouží asi nejvíc. Máme ve městě mnoho krásných míst, na kterých ale chybí služby, a lidé tedy nemají tendenci se na nich zdržovat. Ašské trhy toto mění. Můj středobod vesmíru v letošním roce, co se trhů týče, budou červencové trhy u příležitosti výročí 120 let od založení rozhledny. Trhy budou přímo u věže, která je stěžejní stavbou Ašska. Těším se na to hlavně z toho důvodu, že jako my se teď díváme na fotografie z doby založení rozhledny, tak se za 100 let budou lidé dívat na fotografie těchto trhů, které se tím zapíší do historie. Je to důležitý milník.“
Zpěvák Petr Kolář
Zajímavostí trhů u rozhledny bude také obměněný sortiment, účast přislíbili prodejci, kteří v Aši mnohdy ještě nebyli. Návštěvníky tak budou čekat nové gastro zážitky nebo jiný typ dekorací, než na který jsou zvyklí. „Prioritou jsou pro nás pořád prodejci z Aše, kteří dostanou svůj prostor, to je jedním ze základních pilířů, na kterém byly trhy založeny,“ říká Tomáš Rudolf. Znatelnou podporou místního podnikání je neplacení nájemného za účast na trzích, čímž je Aš v rámci ostatních měst kraje v podstatě unikátní.
Kromě červencových trhů se návštěvníci mohou těšit také na zářijové trhy, které se uskuteční v zahradách ašského muzea. Jedinečé by měly být tím, že prodejci budou obléknuti do historických kostýmů.
Vystoupení Circus Brothers
„Jsem za spolupráci s LaRitmou velmi rád, protože z Ašských trhů se stala tradice a už to není o jednom pořadateli. Dříve bylo vše jen na mně, technické zázemí, kulturní program i stánkaři, což už jsem pomalu přestával zvládat. Cenné pro mě je i to, že se více Ašáků spojí a spolupracuje na nějaké společné věci. Spolupráce s LaRitmou si velmi vážím a moc za ni děkuji,“ dodává s úsměvem Tomáš Rudolf.
Poslední dvě fotografie Miroslav Urban