V pátek 3. a v sobotu 4. listopadu uspořádal spolek Karel Ašler z.s. v ašském Kulturním centru LaRitma oblíbený festival s názvem Divadelní dušičky, tentokrát s podtitulem To deep or not to deep.
První ročník se konal již v roce 2015 a od té doby jsou Divadelní dušičky jakousi podzimní variantou tradičně v červnu pořádaného divadelního festivalu Ašlerky. Jde o festival, kde se divákům představují místní divadelní soubory, spadající pod ZUŠ Robera Schumanna, ale také profesionální divadelní soubory z různých koutů ČR.
Moderátorky Pavla Hošková a Anna Pokorná
Během prvního festivalového dne se publiku představily místní soubory Dramadream, Zatím Jo, Dramafie a Rytíři a Víly. První jmenovaný soubor předvedl svou variantu na pohádku o Sněhurce s názvem Sněhurka a 7 sázkařů, čistě chlapecký soubor Zatím Jo odehrál představení s názvem Ufonie o tom, co vše lze zažít na pionýrském táboře. Dramafie zahrála představení Vražda pro skývu? – detektivku z prostředí majetkuchtivé šlechty. Všechny potom pobavila několikajazyčná autorská komedie dell´arte v podání souboru Rytíři a Víly.
Během pátku mohli diváci vidět i představení Čert a Káča profesionálního souboru Toymachine, který v Aši se svými veselými a vtipnými hrami pro nejmenší vystupuje pravidelně. Závěr večera se nesl v duchu slam poetry, žánru na pomezí divadla a poezie, kdy své texty přednesl Vašek z Aše (Václav Ponikelský mladší) se svým hostem Janem Rosenthalerem, který vystupuje pod pseudonymem Lef L’Leviatan. Oba jmenovaní patří mezi špičku české slam poetry scény, Vašek z Aše se v letošním roce dokonce probojoval až do semifinále Mistrovství světa ve slam poetry v brazilském Rio de Janeiru, což je mimořádný úspěch.
V sobotu vystoupily pouze dva ašské soubory, odpolední blok představení zahajoval soubor Jakože s pohádkou Jana Wericha Tři sestry a prstýnek, večer potom patřil Six-pack s jejich představením Nekřičela, smála se, které sami charakterizují jako „něco mezi westernem a easternem“.
Z profesionálních souborů se v sobotu představila Eliška Failová z Cirkusu Céres se svou třídílnou Čarodějnou kuchyní, dále absolventi KALD DAMU Praha se svým záhadným představením Fras a českobudějovické divadlo Kvelb, které zahrálo svou variaci na pohádku Otesánek. Večer potom patřil premiéře nové ašské hudební kapely Ponorka, která vznikla spojením žáků, učitelů a rodičů žáků místní základní umělecké školy. Jejich vystoupení s repertoárem písní Zuzany Navarové se setkalo s mimořádným ohlasem a vlnou nadšení.
Festival se těšil velkému zájmu návštěvníků, mnoho rodičů s dětmi přišlo zhlédnout zdařilá, zábavná a mnohdy i napínavá představení. Jako již tradičně nás Divadelními dušičkami s humorem sobě vlastním provázely Pavla Hošková a Anna Pokorná, vedoucí většiny divadelních souborů, které v rámci ZUŠ Roberta Schumanna působí.