Zvuk

Aktuálně testujeme záznamy na chytrých telefonech, aby zvukové záznamy mohl pořizovat prakticky kdokoli. Novější telefony mají AD převodníky i mikrofony podstatně lepší a jsou téměř bez šumu než starší. Odstup signálu od šumu již není takový problém jako třeba ozvěna v uzavřených místnostech, které nejsou uzpůsobené na eliminaci ozvěny jako nahrávací studia.

Na záznam dvou prvních besed v knihovně nám ZUŠ v Aši zapůjčila Roland R-05, který má o něco lepší kvalitu a kontrolu hlasitosti. Při zpracování zvuku i z mobilů se dá hlasitost zvednout, zesílí se však i šum a ozvěna v pozadí.

Pro rozhovory přemýšlíme o zařízení prostoru s kvalitnějšími mikrofony a do terénu o další technice.

FFmpeg

Extrakce pouze zvuku z videa

ffmpeg -i video.mp4 zvuk.wav

Zvukový program Audacity

Jakto, že nefunguje otevření MP4, videa, aj. formátů v Audacity? Píše to, že mám nainstalovat nějaký „FFmpeg“.

Na dialogovém okně, které Audacity otevře je tlačítko s ikonkou otazníku, které po kliknutí otevře nápovědu https://manual.audacityteam.org/man/installing_ffmpeg_for_windows.html, kde je možné stáhnout FFmpeg pro Windows. Po jeho instalaci (a znovuspuštění Audacity) půjdou otevírat veškeré formáty, které přečte nejen Audacity ale i mocná knihovna FFmpeg.

Nastavení Audacity

Po otevření zvukové stopy v Audacity je vhodné si přepnout zobrazení křivky (waveform) z Lineární na dB Logaritmickou kliknutím pravým tlačítkem na svislé stupnici stopy (v levém panelu, ale přímo na stupnici).

Nahrazení vybrané oblasti tichem

Edit > Remove Special > Silence Audio (Ctrl+L)

Zlepšení hlasu

Efekty > Ekvalizér filtrovací křivky (Effect > Filter Curve EQ)

Na úrovni 0 db kliknout na zhruba 2500 Hz a zhruba 120 Hz, čím se vytvoří ovládací body mezi nimiž bude hlasitost na těchto frekvencích nezměněna. Na úrovni těsně pod 6 dB kliknout na 3000 Hz, čímž budou zhruba dvojnásobně zesílené výšky, a na úrovni zhruba 5,5 dB kliknout na zhruba 80 Hz, čímž se zesíli o trošičku méně nízké frekvence.

Komprese a normalizace hlasitosti

Nejdříve Efekty > Kompresor.

Poté Efekty > Normalizovat.

Redukce šumu

Redukce ozvěny