Ve středu 12. března hostilo muzeum na Poštovním náměstí závěrečnou prezentaci projektu Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum. Jde o vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro týmy tvořené žáky 2. stupně základních škol a víceletých gymnázií.

Milena Knoblochová a Věra Trčková

Žáci měli za úkol vyzpovídat vybraného pamětníka ze svého okolí, natočit jeho vzpomínky, zdigitalizovat fotografie, prozkoumat archivy a vytvořit rozhlasovou, televizní nebo psanou reportáž či dokument. Výsledek týmové práce byl finálně prezentovaný před publikem a odbornou porotou. Tu tvořili Lukáš Květoň, Dagmar Erbenová a Matyáš Svoboda. Většinou se jednalo o krátký film, vznikla ale i rozhlasová reportáž. Po skončení veřejné prezentace dostali žáci zpětnou vazbu od poroty.

Jindřich Novák

Tentokrát byly prezentovány vzpomínky 6 pamětníků z Aše, Hranic a Bečova nad Teplou. V průběhu podvečera byli představeni hned 4 ašští pamětníci. Příběh Petra Karlíčka, na kterého byl vedený spis StB, zpracovali žáci ZŠ Okružní Aš pod vedením Natálie Švecové. Příběh pedagožek Mileny Knoblochové a Věry Trčkové zpracoval tým Gymnázia Aš pod vedením Mgr. Jany Petříkové, pod jejímž vedením další gymnaziální tým zachytil v podobě rozhlasové reportáže příběh PaedDr. Jindřicha Nováka, zakladatele a prvního ředitele ašského gymnázia. Příběh Štěpánky Počepické z Hranic představil tým ZUŠ Roberta Schumanna pod vedením MgA. Pavly Hoškové. Posledním představeným pamětníkem byl Vlastimil Šindelář, jehož příběh zpracovali žáci ze ZŠ Bečov nad Teplou pod vedením Bc. Soni Roučkové.

Petr Karlíček

„Projekt Příběhy našich sousedů probíhá v Karlovarském kraji již 11. rokem, přičemž jeho rozptyl je v podstatě od Aše až po Ostrov, částečně zasahujeme i do Ústeckého kraje,“ uvedl vedoucí dokumentaristiky Paměti národa Karlovarského kraje Lukáš Květoň. Velice děkoval studentským týmům za to, že se svou prací došly až do finále a vše dotáhly do úspěšného konce. Není prý ojedinělé, že žáci musí projekt v jeho průběhu z různých důvodů ukončit. „Není to úplně jednoduché. Během půl roku stojí před studenty řada výzev. Vyhledání vhodného pamětníka, jeho přesvědčení k tomu, aby svůj životní příběh vyprávěl, dále natočení jeho vzpomínek a jejich zpracování různými způsoby. V neposlední řadě také prezentace své práce před publikem. Důležitý je v tomto projektu ale celý proces, platí zde, že i cesta může být cíl. Velice přínosné je v tomto projektu mezigenerační setkávání mladé generace s tou nejstarší. Žáci nám také pomohou najít zajímavé pamětníky ze svého okolí, ke kterým bychom se my, dokumentaristé, jinak nedostali a které budeme dále zpracovávat. I za to jim patří velký dík,“ zhodnotil Lukáš Květoň, který ocenil i technické provedení a autenticitu výstupů, na kterých je vidět, že je žáci zpracovávali sami.

Štěpánka Počepická

Koordinátorka projektu Příběhy našich sousedů Veronika Hanousková rovněž poděkovala přítomným pamětníkům a pamětnicím za zveřejnění jejich životních osudů a mladým dokumentaristům za jejich odvahu a odhodlání.

„Dalo nám to novou zkušenost. Vytvářeli jsme scénář, pracovali jsme ve střižně v Českém rozhlase Karlovy Vary, kde nám se střihem reportáže pomohli. Od podzimu jsme na tom strávili několikrát celé večery,“ sdílela po prezentaci svou zkušenost Anička Marková z týmu ašského gymnázia.

Vlastimil Šindelář s manželkou

Výsledná díla je možné najít na webové stránce www.pribehynasichsousedu.cz, jsou také publikována v internetovém archivu Paměti národa. Projekt podpořilo město Aš, město Bečov nad Teplou, Knihovna, Muzeum a Informační centrum Aš, Základní umělecká škola Roberta Schumanna Aš a Karlovarský kraj.

Foto: Post Bellum a Michaela Kolouchová

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti