Skřítkovy Ašské Vánoce pokračovaly na Poštovním náměstí po všechny prosincové víkendy a během vánočních svátků samotných. Probíhaly vánoční trhy a stánkový prodej, se svým programem se postupně představily všechny ašské mateřské i základní školy, vrchol programu potom pokaždé představovala vystoupení známých hvězd české hudební scény.

Skřítek Nahřbetskoč v rukou andělů

Pro děti byl připraven snowtubing, kolotoč pro nejmenší nebo kreativní dílničky, které probíhaly v muzejních prostorách hasičárny. Na tomtéž místě mohly návštěvníci obdivovat vánoční výstavu historických předmětů ze sbírek Anny Šochové.

Své místo měly na trzích také různé charitativní a neziskové organizace, představil se ašský dětský domov, Hospic Sv. Jiří z Chebu nebo místí azylový dům.

9. prosince reprezentovala ašské školy MŠ Neumannova a ZŠ Hlávkova, které si připravily svá hudební pásma. Hlavní hvězdou sobotního podvečera byla originální skupina Děda Mládek Illegal Band, jejímž předskokanem bylo seskupení Zavěšený kafe.

Odpolední program 10. prosince zahájila MŠ a ZŠ Okružní, následovalo vystoupení písničkářů The Grizzly Brothers. Bohužel pro nemoc odvolala na poslední chvíli účast na ašských vánočních trzích zpěvačka Michaela Nosková, ku spokojenosti příchozích diváků se ale organizátorům podařilo téměř ze dne na den jako náhradu domluvit vystoupení oblíbené kapely Turbo v čele s jejím ašským frontmanem Mírou Chrástkou.

Vystoupení MŠ Okružní

Po týdenní pauze se 16. prosince veřejnosti představila se svým programem tentokrát MŠ Moravská a NEOnová ZŠ. Po vystoupení loketských End of Scream pódium už patřilo Kamilu Střihavkovi, který na náměstí přilákal řadu diváků.

Neděle 17. prosince přinesla koncertů hned několik. Po vystoupení formace Jazz Cakes představilo unikátní zvuk handpanů Handpan Duo. Následovala folk-rocková skupina Alison z Kraslic, po jejímž vystoupení už zaplnila náměstí charismatická popová zpěvačka LENNY, dcera písničkářky Lenky Filipové.

Vzhledem k tragickým událostem spojeným se střelbou na pražské Filosofické fakultě UK a k vyhlášení státního smutku byl plánovaný kulturní program v sobotu 23. prosince zrušen. Kvůli nepříznivému větrnému počasí byly zrušeny i vánoční trhy. Dále probíhal jen prodej kaprů a od ašškých skautů bylo možno si do svého domova symbolicky odnést naději v podobě betlémského světla.

I během vánočních svátků Ašáci dokázali náměstí zaplnit a vytvořit vystupujícím skvělou atmosféru. Na první svátek vánoční proběhly koncerty ašských rodáků Báry Němejcové a Aleše Fidlera a také skupiny Birch Town ze Sokolova.

V úterý 26. prosince potom vystoupila Kristýna Gábner z Karlových Varů, sokolovští Wing of Sympathy a všemi očekávaný zpěvák Jakub Smolík, který svým vystoupením za Skřítkovými Ašskými Vánocemi vytvořil pro tento rok pomyslnou tečku.

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti