Poslední listopadovou sobotu rozzářil příchozím Jarmark radosti, pořádaný neziskovou organizací Komunitní osvětové společenství z.s. Akce se konala za podpory Střední zdravotnické a vyšší odborné školy Cheb, v jejíchž útulných prostorách v Jiráskově ulici proběhla.

Oblíbená předvánoční akce každoročně do Chebu přiláká obyvatele z celého kraje, i tentokrát se jí zúčastnili dobrovolníci, prodejci i návštěvníci od Ašska až po Karlovarsko.

Jarmark radosti se zaměřuje na celou rodinu, na své si zde přijdou děti i dospělí. Nejedná se pouze o tradiční prodejní jarmark, ale také o kreativní dílny, ve kterých se lze realizovat v nejrůznějších, nejčastěji rukodělných činnostech a lecčemu se přiučit. A, jak už název napovídá, přivodit si povznášející pocit radosti. Každý si zde najde něco svého, nabídka aktivit je opravdu pestrá. Důležitý je rovněž dobročinný aspekt a zapojení dobrovolníků, kterým na bedrech leží celá organizace akce.

Na místě mělo své stanoviště patnáct prodejců nejrůznějšího zboží, kteří měli ale jedno společné –⁠ jejich zboží bylo vždy originální a tvořené i prodávané s láskou a radostí. Na své si přišli také mlsouni a gurmáni, kteří mohli své chuťové buňky potěšit domácími výrobky, balkánskými specialitami nebo zdravým občerstvením ze sokolovského bistra Oáza.

Zastoupeny byly na jarmarku také organizace Joker z. s., Pečujeme srdcem, Hospic sv. Jiří, o.p.s., nebo Centrum služeb Aladinka z.ú.

K vidění byla výstava fotografií City Life Tomáše Poláka, odpoledne proběhl koncert Zuzany Pejsarové a všechny přítomné potěšila živá sova pálená Rozárka. Bylo možné nechat si namasírovat ruce nebo si vyzkoušet malování henou. Krásný nápaditý fotoateliér se těšil celý den velkému zájmu návštěvníků.

Zaměření kreativních dílen bylo převážně s vánoční tematikou, vyráběly se adventní svícny z přírodnin, jmenovky na dárky nebo zasněžené dekorativní domečky. Všechny tvořivé aktivity mohli návštěvníci jarmarku využít za dobrovolný příspěvek.

Komunitní osvětové společenství z.s. působí na Chebsku od roku 2013. Zaměřuje se na podporu rozvoje občanské společnosti, dobrovolnictví v komunitě a podporu osob ohrožených sociálním vyloučením. Do povědomí široké veřejnosti se spolek dostal mimo jiné svým projektem Roušky všem během pandemie covidu 19, Festivalem svobody nebo sbírkou na lavičku Václava Havla v Chebu. Hlavními tvářemi spolku jsou Mgr. Jindřich Novák a Mgr. Lucie Poláková. Motto spolku „Buďme sami tou změnou, kterou chceme vidět ve světě.“ se jim daří výborně naplňovat.

By Michaela Kolouchová

šéfredaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti