Ve čtvrtek 24. dubna odpoledne proběhla v ašské knihovně akce, na které se veřejnosti představil nově založený spolek Podnikatelky bez hranic. Vznikl v lednu letošního roku a má za cíl podporovat ženy, které již podnikají nebo o podnikání teprve uvažují.

Podnikatelky bez hranic v ašské knihovně
Do ašské knihovny přijely hned tři zakládající členky z celkových šesti, ředitelka spolku Olga Novak, Šárka Kuráková a Radka Murasová. Podle nich podnikajícím ženám často chybí bezpečný prostor, kde mohou sdílet své zkušenosti, učit se od sebe navzájem či získat podporu zkušenějších. Proto založily spolek Podnikatelky bez hranic, který má postupně vytvořit komunitu, ve které se budou podnikající ženy inspirovat a podporovat. Důležitý je pro ně krom pracovního také osobní rozvoj žen. Věří, že ženy mohou společně dosáhnout více, a proto začaly budovat síť podnikatelek, které sdílí stejné hodnoty. Působnost spolku je po celém Karlovarském kraji, do budoucna by ji ale chtěly dále rozšiřovat.
„O vzniku spolku jsme uvažovaly zhruba poslední dva roky. Inovační centrum INION, agentura na podporu podnikání a investic CzechInvest a Karlovarská agentura rozvoje podnikání čtyřikrát do roka pořádaly Setkání podnikavých žen. Tam vznikla iniciativa účastnic, že by se chtěly potkávat častěji a možná v jiném formátu. Ta myšlenka postupně uzrávala, až se uvnitř komunity našlo několik žen, které byly ochotny zaštítit nový způsob setkávání a spolupráce. Tak vznikly Podnikatelky bez hranic,“ uvedla ředitelka centra INION a jedna ze zakládajících členek Radka Murasová.
Svou činnost organizace slavnostně zahájila 7. března v Sokolově, její patronkou se stala primátorka města Karlovy Vary Ing. Andrea Pfeffer Ferklová, MBA. Momentálně má spolek 16 řadových členek z různých částí Karlovarského kraje, od Sokolova, přes Mariánské Lázně, Karlovy Vary po Aš. Mezi jeho ambicemi je také propojování expatů z cizích zemí. Do budoucna se spolek chce zapojit do grantových příležitostí a projektů s mezinárodním dosahem.

Zakládající členky spolku
Olga Novak přiblížila fungování organizace takto: „Každá ze spoluzakladatelek máme na starosti nějakou část fungování spolku, všechny máme i své vlastní aktivity. Já jsem jeho ředitelkou a mám na starosti vnitřní komunikaci, organizaci a komunikaci s dalšími organizacemi. Šárka Kuráková má na starosti vše ohledně online marketingu, webu a sociálních sítí. Radka Murasová zajišťuje propojování s organizacemi a politiky v regionu, představení spolku v různých sférách a strategický vhled.“
Spolek pořádá různé workshopy, webináře i osobní setkání, na kterých vytváří bezpečný prostor zeptat se na cokoliv. Každý měsíc pořádá setkání s expertem na dané téma. „Žádná otázka není špatná, ať už jde o informaci či zprostředkování kontaktu. Nosné slovo je ale pro nás seberozvoj, řešíme, jak si poskládat různé ženské role k vlastní spokojenosti. Na našem webu vytváříme katalog podnikatelek, kde mají naše členky možnost se prezentovat a propagovat své podnikání. Už máme několik příkladů navázání spolupráce mezi členkami, což nás nesmírně těší. Je to velkou přidanou hodnotou naší komunity. Seberozvoj, vzdělávání a možnost se zeptat podobně smýšlejících lidí na to, co člověk řeší. To je podle mě k nezaplacení,“ doplnila Šárka Kuráková.
V případě zájmu o členství v organizaci Podnikatelky bez hranic je potřeba vyplnit online registrační formulář a uhradit roční poplatek ve výši 990 korun. Následuje další dotazník, ve kterém členka uvede, co od organizace očekává a co naopak může být jejím přínosem pro spolek. Na základě těchto informací je jí vytvořen medailonek na web. Součástí členství je i přístup do několika různě zaměřených skupin WhatsApp komunity, příkladem může být Networking a spolupráce nebo skupina nazvaná Akce. Členství zahrnuje i další benefity, například vstupenky na různé akce zdarma.
Foto: Podnikatelky bez hranic a Michaela Kolouchová