Neoficiálnímu připomenutí 35. výročí 17. listopadu 1989 patřil nedělní sychravý podvečer na Základní škole v Hlávkově ulici v Aši. Den boje za svobodu a demokracii zde ve spolupráci se ZUŠ Roberta Schumanna oslavili hudebním vystoupením ašské kapely Ponorka a tematicky zaměřenou výstavou v režii pedagoga Jiřího Honomichla.

Během koncertu k výročí zazněly písně nesmazatelně spjaté právě se 17. listopadem, jednalo se například o Modlitbu pro Martu zpěvačky Marty Kubišové, písně Karla Kryla nebo emotivní skladbu Milada z repertoáru skupiny Epydemye.

„Podobnou akci jsme na naší škole uspořádali již před pěti lety, kdy se slavilo kulaté výročí 17. listopadu. Tehdy to bylo moc milé setkání. Před pár měsíci se se mnou spojila Jana Norková, jestli bychom podobnou věc nezopakovali i letos. Výborný nápad. Dohodli jsme se, že Jana se postará o kulturní program a já připravím zbytek. Výstavu, dokument apod. S výstavou a výzdobou pomohli i další vyučující z prvního i druhého stupně spolu s asistenty i dětmi,“ vysvětluje Jiří Honomichl.

Ve vyzdobené spojovací chodbě školy byla rovněž připravena výstava, zaměřená na historická fakta, spojená s dobou sametové revoluce a pádem komunismu v Československu. Tato výstava byla ve škole nainstalována delší dobu tak, aby si ji žáci mohli prohlédnout i během doby vyučování. Chybět samozřejmě nemohl panel s dobovými fotografiemi, věnovaný událostem sametové revoluce přímo na Ašsku.

Pan Honomichl je s průběhem akce i letos nadmíru spokojený: „Zpočátku jsem měl trošku strach, že přilákáme nemnoho lidí. Ovšem skutečnost mne mile překvapila. Zavzpomínat si, zazpívat přišlo opravdu hodně lidiček. I letošní připomenutí bylo velmi milé a příjemné. Velký dík patří skupině Ponorka, která všechny písně připravila, Janě i zpěvákům, kteří je interpretovali. Troufám si říci, že se někteří návštěvníci neubránili jistému dojetí.“

Letošní podzimní výročí na Hlávkově škole tentokrát pojali ve velkém stylu, 17. listopad nebyl totiž jedinou vzpomínkovou akcí. Žáci si již v říjnu připomněli Den vzniku samostatného československého státu a aktivně se zapojili do jeho oslav. V rámci této akce s názvem „Český den s českými vlajkami“ Agentury Dobrý den Pelhřimov vyrobili a následně rozvěsili vlajky nejen po celé škole, ale také na stromy před budovou školy. Projekt pod vedením pedagožek Bc. Šárky Hlavicové a Gabriely Vrtiškové, Dis. přispěl k posílení národního povědomí a pocitu národní hrdosti u žáků druhého stupně školy. Vytvoření slavnostní výzdoby školy nebylo jen projevem sounáležitosti, ale mělo i hlubší, morální rozměr, kterým je utváření hodnot a postojů k významným historickým událostem a symbolům naší země.

Foto: Michaela Kolouchová a Gabriela Vrtišková

By Michaela Kolouchová

redaktorka, učitelka jazyků, laktační poradkyně vsrdci.cz, autorka knih pro děti